Si të menaxhojmë tantrumet dhe mosbindjen e fëmijëve? Këshilla nga logopede Aurora Lushej/ VIDEO

0 0

Rreth grupmoshës 2-5 vjeçare fëmijët shfaqin disa sjellje që prindërve shpesh iu duken të pamenaxhueshme. Madje kjo fazë e fëmijëve mund të krahasohet me adoleshencën, për nga mosbindja, kundërshtimi dhe rebelizmi që shfaqin ata.

Në të vërtetë kjo ndodh sepse fëmija është rritur aq sa të njohë emocione të ndryshme të tijat, por jo mjaftueshëm sa t’i kuptojë dhe kontrollojë ato.

Për këtë aryse, lind detyra e prindit që të ndihmojë fëmijën të menaxhojë edhe emocionet jo të mira. Por si mund ta bëjë prindi këtë, kur ndonjëherë fëmija e vendos në situata shumë të vështira edhe në publik?

Logropedja Aurora Lushej ka disa këshilla praktike, konkrete dhe thekson se çelësi për të qetësuar dhe edukuar siç duhet fëmijën është të jeni konsistentë në qëndrimet që mbani, në fjalën e dhënë, në vendimet që merrni me ta në mënyrë që të mos krijoni konfusion tek të vegjlit tuaj.

Për më shumë, ndiqni videot e mëposhtme:

Si të sillemi kur fëmija nuk bindet?

Si të menaxhojmë tantrumet (shpërthimet e inatit) të fëmijëve?

 

 
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A shkakton bilingualiteti/ dygjuhësia vonesë...

Ky material është përshtatur nga terapistja Christina-May, specialiste për zhvillimin gjuhësor të fëmiëjve. Së pari, është e rëndësishme të bëhet dallimi midis dy llojeve kryesore dhe më të zakonshme të...

Lehtësitë që duhet t’i krijoni...

Dalja e dhëmbëve, në përgjithësi, është një fazë veçanërisht delikate për prindërit dhe foshnjat. I vogli përjeton ndjenja të shqetësimit dhe dhimbjes dhe prindërit nuk dinë si ta ndihmojnë. Në...

Çfarë tregojnë ngjyrat për anën...

Njëra ngjyrë nuk i ngjason tjetrës. Nëse fëmija juaj tenton të përdorë gjithmonë të njëjtat nuancë për vizatimet dhe shkarravitjet e tij, nuk është rastësi: preferenca për disa nuanca, në...

Belbëzimi, disa teknika për ta...

Shumë fëmijë mund të mësojnë të flasin duke përsëritur pjesë të fjalëve dhe duke zgjatur zërin kur thonë zanoret. Në shumicën e rasteve ato janë sjellje kalimtare që zgjidhen në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X