Si të menaxhojmë tantrumet dhe mosbindjen e fëmijëve? Këshilla nga logopede Aurora Lushej/ VIDEO

0 0

Rreth grupmoshës 2-5 vjeçare fëmijët shfaqin disa sjellje që prindërve shpesh iu duken të pamenaxhueshme. Madje kjo fazë e fëmijëve mund të krahasohet me adoleshencën, për nga mosbindja, kundërshtimi dhe rebelizmi që shfaqin ata.

Në të vërtetë kjo ndodh sepse fëmija është rritur aq sa të njohë emocione të ndryshme të tijat, por jo mjaftueshëm sa t’i kuptojë dhe kontrollojë ato.

Për këtë aryse, lind detyra e prindit që të ndihmojë fëmijën të menaxhojë edhe emocionet jo të mira. Por si mund ta bëjë prindi këtë, kur ndonjëherë fëmija e vendos në situata shumë të vështira edhe në publik?

Logropedja Aurora Lushej ka disa këshilla praktike, konkrete dhe thekson se çelësi për të qetësuar dhe edukuar siç duhet fëmijën është të jeni konsistentë në qëndrimet që mbani, në fjalën e dhënë, në vendimet që merrni me ta në mënyrë që të mos krijoni konfusion tek të vegjlit tuaj.

Për më shumë, ndiqni videot e mëposhtme:

Si të sillemi kur fëmija nuk bindet?

Si të menaxhojmë tantrumet (shpërthimet e inatit) të fëmijëve?

 

 Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pediatrja Lira Gjika shpjegon metodën...

Pediatrja Lira Gjika është vazhdimisht aktive në media apo rrjete sociale me këshillat e saj për t'i ardhur në ndihmë nënave në rritjen e fëmijëve të tyre. Propozimet dhe qëndrimet...

Si të ndihmojmë fëmijën të...

Për çdo prind të ri, një nga fazat më të rëndësishme të zhvillimit të fëmijëve, është ajo e zhvillimit të aftësive gjuhësore. Por momenti kur fëmija fillon të flasë nuk...

Fëmijët bujarë janë më të...

Të qenit bujarë, të bërit mirë na sjell një gjendje të mirë, por kjo nuk na bën të lumtur siç duhet. Ndjenja e mirëqenies që keni pasi keni bërë një...

Aftësitë para-gjuhësore nga logopede Aurora...

Janë disa aftësi themelore që bebet duhet të kenë përpara se të fillojnë të flasin… Përpara se bebet të thonë fjalët e para, janë disa aftësi fundamentale që duhet të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X