Një jetë fillon e një po mbaronte brenda një salle lindjeje

Një fotografe i kishte premtuar shoqes së saj se do të bënte fotot e momentin të lindjes. Për fat të keq, njëkohësisht fotografja ndodhej në spital, pasi kishte humbur fëmijën. Megjithatë, ajo mbajti premtimin, duke u ngritur nga shtrati për të fotografuar lindjen e mikeshës.
0 0

Gjatë javës së kaluar, një fotografi mahnitëse nga fotografja Alex Michele ka fituar famë në internet. Fotografia kapi një nga shoqet e saj të e mbytur në dhimbje pas lindjes së fëmijës. Ndërsa vëmendja e të gjithëve ishte tek foshnja e porsalindur, Alex Michele theksoi: Sa shpejt njerëzit harrojnë që nënat kanë nevojë për ndihmë.

Pamja flet vete, por historia nuk përfundon atje. Në kohën e fotografisë, fotografja po kalonte nëpër një stuhi emocionesh të ndryshme. Kur ajo mori telefonatën që mikja e saj po lindte, Alex Michele ishte në dhomën e urgjencës disa kate më poshtë duke kaluar nëpër një abort. Kur ballafaqohet me zgjedhjen për të marrë ilaçe për të ndihmuar në lehtësimin e dështimit ose për ta shtyrë atë dhe për të fotografuar lindjen, ajo zgjodhi këtë të fundit dhe nuk i vjen aspak keq.

Nëna trime tani po tregon anën tjetër të historisë, duke na përcjellë shumë emocione:

Mbaj mend që qëndroja disa kate më poshtë për të plotësuar medikamentet që do të më ndihmonin të vazhdoja të hiqja jetën brenda meje. Për rreth 30 sekonda, pyeta nëse duhet ta fotografoj këtë lindje për mikeshën time. E dija se çfarë do të bëja … Pashë Nickin dhe i thashë: “Po shkoj në shtëpi, për të marrë kamerën time dhe për t’u kthyer në spital. Unë mund t’i marr këto pilula më vonë. “Natyrisht, ai ishte i shqetësuar për mirëqenien time fizike dhe shëndetin tim mendor, por e dija nëse nuk e bëja këtë, do ta zhgënjehesha për pjesën tjetër të jetës.

Më kujtohet kur isha në dhomë, ndieja gjak që dilte nga trupi im, duke shkaktuar shenja të jetës së fëmijës tim dhe duke e ditur se brenda pak orësh unë nuk do të isha më shtatzënë. Dhe pashë që trupi i shoqes sime ishte në të njëjtën kohë në agoni dhe dhimbje, shenja të jetës, lëvizje poshtë kanalit të lindjes, ndërsa sillte fëmijën e saj në botë. Një jetë po mbaronte dhe një tjetër që fillonte e të gjitha këto në të njëjtën dhomë në të njëjtën moment.

Të jesh në një dhomë të mbushur me gra që fuqizojnë gratë e tjera është me të vërtetë një eksperiencë surrealiste që zëvendëson të gjitha fjalët që kam … dhe në atë moment, kuptova me të vërtetë se çfarë dhurate u bë hidhërimi im.

Dhe e vërteta është, kurrë nuk jam ndjerë më afër njerëzimit sesa tani. Dhimbja ime më ka sjellë më afër gjendjes njerëzore… Dhe ndjeshmëria po e shëron zemrën time të thyer.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

E mbijetuara nga kanceri i...

"Mua më duan, jam e fortë, jam e lumtur dhe jam pa kancer". Këto janë fjalët që Donna i përsëriti vetes vazhdimisht ndërsa luftoi për jetën e saj pas një...

Historia e mahnitshme e lindjes...

Histori e mahnitshme. Historia jonë e lindjes! Trupi i njeriut është vërtet një gjë e mahnitshme. Në datën 8.5.2017 rreth orës 10 të mëngjesit fillova të kisha kontraktime. Unë isha...

E njëjta infermiere që u...

Inkubatori mund të jetë një vend me të vërtetë i vështirë për prindërit e rinj. Shpesh anëtarët e stafit përpiqen ta bëjnë atë sa më të dashur të jetë e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X