Mungesa e gjumit ju bën më të ndjeshëm ndaj dhimbjeve

Privimi i gjumit dhe perceptimi i dhimbjes janë të lidhura ngushtë. Zbulimet e fundit shkencore kanë treguar se truri krijon stimuj dhimbjesh, duke përkeqësuar tolerancën e tyre kur fle pak.
0 0

Privimi i gjumit dhe perceptimi i dhimbjes janë të lidhura ngushtë. Kjo lidhje është veçanërisht e fortë në ato sëmundje të karakterizuara nga dhimbje kronike, neuropatike ose inflamatore. Në fakt, kur gjumi është i reduktuar, simptomat e dhimbshme bëhen më akute. Zbulimet e fundit shkencore kanë treguar se truri krijon stimuj dhimbjesh, duke përkeqësuar tolerancën e tyre kur fle pak.

Mungesa e pushimit

Hulumtimi i kryer nga Universiteti i Kalifornisë në Berkeley, në Shtetet e Bashkuara dhe i botuar në revistën mjekësore Journal of Neuroscience, ka hulumtuar këtë lidhje midis privimit të gjumit dhe perceptimit të dhimbjes duke rekrutuar 25 subjekte. Pjesëmarrësit u privuan nga gjumi dhe toleranca e tyre e dhimbjes u provua duke shtypur një bllok të nxehtë në lëkurë me një intensitet gjithnjë në rritje, derisa nxehtësia ishte e durueshme. Pas vetëm një “nate me gjumë të privuar”, doli që pragu i dhimbjes ishte rritur me më shumë se 15% krahasuar me rezultatin e testit të kryer pas një nate të gjumit të rregullt. Për më tepër, një MRI tregoi rritje të aktivitetit në korteksin primar somatosensor dhe më pak aktivitet në rajonet e striatumit dhe insulës.

Më shumë dhimbje nëse gjumi nuk është cilësor

Për këtë arsye eksperimenti ka treguar se nëse gjumi nuk është cilësisht i kënaqshëm, perceptimi i dhimbjes është më i madh. Siç theksojnë ekspertët, me ritmet e botës së sotme, numri i orëve të pushimit gjatë natës zvogëlohet gjithnjë e më shumë, madje edhe tek fëmijët dhe adoleshentët, dhe të dhënat që tregojnë privimin e gjumit janë në rritje. Përtej aspekteve shëndetësore, studimi fiton rëndësi në fushën e kërkimit, duke sugjeruar mënyra të mëtejshme për të ndjekur përgjigjen analgjezike të organizmit ndaj dhimbjes.

Së fundmi, një eksperiment i dytë i kryer në internet nga i njëjti ekip amerikan zbuloi se edhe dallimet e vogla në cilësinë e gjumit, mund të përcaktojnë ndryshime thelbësore në perceptimin e dhimbjes.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur normalizohet ritmi i gjumit...

Një studim finlandez ka identifikuar "vlerat e pragut" të modeleve normale të gjumit të fëmijëve. Sa kohë mund t’i duhet një fëmije për të fjetur dhe sa herë në natë...

Sheqeri nxit pagjumësinë, ja arsyet...

Dozat e tepërta të sheqerit mbingarkojnë trupin dhe pengojnë gjumin. Ato gjithashtu ju inkurajojnë të hani më shumë, duke nxitur më tej pagjumësinë. Jo të gjithë kanë frikë prej tij,...

Ushqimet që përmirësojnë gjumin e...

Shumë fëmijë vuajnë nga shqetësimet e gjumit. Këtu janë sugjerimet e pediatërve për një dietë të duhur që promovon jetesë të shëndetshme të fëmijëve dhe cilësi më të mirë të...

Aktorja tregon pse i “detyron”...

Kur bëhet fjalë për motrat dhe vëllezërit, prindërit dhe kujdestarët ka të ngjarë që gjithmonë përpiqen të rrisin dhe ushqejnë lidhjet e tyre, përfshirë aktoren dhe njëkohësisht nënën e dy...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X