Kur i porsalinduri eshte ne gjendje te njohe babain?

0 0

Tashmë është diçka e njohur nga të gjithë se bebet e njohin nënën e tyre ende pa ardhur në jetë, por çfarë ndodh në të vërtetë me njohjen e babait? Le të zbulojmë gjithcka rreth kësaj lidhje “misterioze” që ekziston mes tyre!
Kur një bebe është në gjendje të njohë të atin?
Janë të shumta studimet që tregojnë se jo vetëm nëna është një figurë e shumë e rëndësishme për fëmijën e porsalindur. Në të vërtetë, edhe pse gjatë javëve të para pas lindjes konsiderohet si një marrëdhënie e me rëndësi “dytësore”, edhe figura e babait është shumë e rëndësishme për rritjen dhe zhvillimin e mirë së të porsalindurit, çka vërteton se ai e njeh atë menjëherë. Sipas studimeve, i porsalinduri e njeh zërin e të atit qysh ne ditët e para pas lindjes, të cilin është mësuar ta diferencojë nga të tjerët që në periudhën e shtatëzanisë. Jo pa qëllim i porsalinduri qetësohet menjëherë sapo merret në krah nga babai nëse ka qënë në krahët e dikujt tjetër më parë.
Rëndësia e babait
Të kaluarit e një kohe të konsiderueshme me babain është shumë e rëndësishme për beben e porsalindur, kjo pasi gjithçka do të jetë në favor të krijimit të një lidhje të fortë me të dyve, që do të zgjasë për gjithë jetën. Për të përforcuar këtë lidhje mund të ndikojë mjaft pozitivisht pjesëmarrja e babait në aktivitetet e përkujdesjes së fëmijës si për shembull: ndërrimi i bebelinës, banjoja, ushqyerja e tij, loja.

Lexoni edhe: Kur fillon bebi te njohe zerin dhe fytyren e babait? 

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X