5 rregullat per te qene gjysher te mire

0 0

Të jesh prind është e vështirë por edhe të jesh gjysh apo gjyshe është e tillë. Sipas Howard Chillton, neonatolog me famë botërore dhe njëkohësisht gjysh, vështirësia qëndron në faktin se gjyshërit duhet të duan nipërit por pa e “pushtuar” lirinë e familjes së tyre, dhe mbi të gjitha pa zëvendësuar figurën e prindërve.

Atëherë si duhet të sillen gjyshërit?

  1. I ndihmoni por mos këshilloni. Të pakten jo nëse nuk jua ka kerkuar askush. Nëna e re ka shumë më nevojë për ndihmë pas lindjes.
  2. Mos u përpiqni të zëvendësoni babain. Shpesh gjyshërit, veçanërisht gjyshet, kanë tendencën të “fshihen”pas figurës së babait duke qënë se ai është në punë për një kohë të gjatë.
  3. Lajmëroni para se të shkoni për vizitë. Nëna e re mund të jetë në gjumë pas një nate të gjatë apo mund të ketë duke u marrë me punë të tjera.
  4. Eleminoni shprehjet negative të tipit “të pata thënë”. Në vend të kësaj diskutoni dhe jepni argumenta të sakta.
  5. I merrni nënës leje para se t’ja merrni fëmijën nga krahu. Mos harroni se në fillim ajo është shumë emocionale dhe mund të shprehë momente “xhelozie”.

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X