Hudhra, 10 përfitimet shëndetësore

0 1

Përse duhet të përfshijmë hudhrën në recetat tona?

10 përfitime prej saj:

  1. Hudhra ka përbërës me aftësi medicinale

Tek bima e hudhrës gjenden përbërës të sulfurit që mendohet se kanë përfitime shëndetësore.

  1. Ka shumë vlera ushqyese, por pak kalori

Hudhra është e ulët në kalori, por shumë e pasur me vitmainë C, B6 dhe magnez.

  1. Lufton të ftohtin

Suplementet e hudhrës ndihmonë në parandalimin e një sërë sëmundjesh përfshirë të ftohtin dhe gripin.

  1. Ulin presionin e gjakut

Konsumi i hudhrës duket se normalizon presionin e gjakut për ata që vuajnë nga hipertensioni.

  1. Përmirëson nivelin e kolesterolit, gjë që mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Shtimi i hudhrës në gatimet tuaja, ul nivelin e kolesterlolit të keq në organizëm.

  1. Përmban antioksidantë që ulin rrezikun e sëmundjeve mendore

Antioksidantët e gjendur në hudhër mbrojnë qelizat nervore nga dëmtimi dhe plakja.

  1. Mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë

Hudhra lufton dhe parandalon shumë sëmundje kronike, prandaj ju mund të jetoni më gjatë.

  1. Përmirëson performancën atletike

Tek personat që vuajnë nga zemra, hudhra ndihmon performancën fizike. Por ende nuk është vërtetuar e njëjta gjë për personat e shëndetshëm.

  1. Ndihmon në detoksifikimin e metaleve të rënda në trup

Sipas një studimi, hudhra redukton lëndët toksike dhe simptomat e tyre.

  1. Mund të përmirësojë shëndetin e kockave

Mesa duket hudhra rrit nivelin e estrogjenit tek femrat, prandaj përmirëson shëndetin e kockave. Megjithatë nevojiten studime të tjera për ta vërtetuar.

Lexo edhe: A mund te konsumojme hudhra gjate shtatzanise?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X