Vaji i ullirit: zbulohet një veprim antimikrobik

0 7

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër baktereve të ndryshme patogjene. Ky aktivitet antibakterial e bën atë një përbërës të dobishëm në të gjitha ato ushqime që i nënshtrohen proceseve minimale industriale, siç janë sallatat e ambalazhuara (të konsideruara të gamës së katërt).

Kjo u mbështet nga një grup studiuesish nga Universiteti i Sassarit, të cilët së fundi publikuan një studim në revistën ndërkombëtare “Food Control”.

Si u zhvillua hulumtimi

Gjatë studimit, u vlerësua aktiviteti antimikrobik i 13 varieteteve të ndryshme të ullinjve italianë, të gjithë të rritur dhe të përpunuar në Sardenjë, në zonën e Oristanos. Efikasiteti antibakterial i gjetur do të varet nga:

– llojet e baktereve të synuara;

– nga përqendrimi.

Një mbrojtje kundër helmimit nga ushqimi

Eksperimentet mbi matricën ushqimore u kryen duke shtuar në sallata, të inokuluara më parë me dy mikroorganizma patogjenë (Listeria monocytogenes dhe Salmonella), vajra të përftuara nga varietetet Bosana dhe Sivigliana, në sasi të ngjashme me ato që përdoren zakonisht në doza të vetme që shërbehen në restorante.

Rezultatet

Testet kanë demonstruar veprimin e fuqishëm antimikrobik të vajrave të ullirit mbi bakteret kryesore përgjegjëse për helmimin nga ushqimi si Staphylococcus aureus, Salmonella, Listeria monocytogenes dhe Escehrichia coli.

Në veçanti, vajrat e ullirit do të mund të zvogëlojnë përqendrimin fillestar të baktereve patogjene në sallata me më shumë se 90%, vetëm 15 minuta pas shtimit të vajit.

Aktivitet i kufizuar antimikrobik kundër baktereve “të mira”

Eksperimentet treguan gjithashtu se vajrat e testuar kishin aktivitet të kufizuar antibakterial kundër baktereve probiotike, si Lacticaseibacillus paracasei, Lacticaseibacillus rhamnosus dhe Limosibacillus reuteri, të njohura më mirë si Lactobacilli.

Frutat dhe perimet e gamës së katërt nënkuptojnë fruta dhe perime të freskëta, të lara, të prera, të paketuara dhe të gatshme për konsum.

Në treg ka katër gama frutash dhe perimesh, të diferencuara sipas trajtimit industrial të miratuar menjëherë pas vjeljes.

– Gama e parë: fruta dhe perime të freskëta tradicionale.

– Gama e dytë: fruta dhe perime të konservuara.

– Gama e tretë: fruta dhe perime të ngrira.

– Gama e katërt: fruta dhe perime të gatuara dhe të përgatitura, të paketuara dhe të gatshme për t’u ngrënë.

Lexo edhe: Konsumoni 1 lugë vaj ulliri ne mengjes per te pasur keto perfitime.


 1. Bernice Glover

  Fantastic site. A lot of helpful info here. I’m sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious. And naturally, thanks on your sweat!

 2. Restore CBD Gummies

  Awesome! Its genuinely remarkable post, I have got much clear idea regarding from this post

 3. HDPE pipe supplier in Iraq

  مرافق تصنيع إيليت بايب Elite Pipe مجهزة بأحدث الآلات ، مما يتيح عمليات الإنتاج الفعالة وجودة المنتج المتسقة.

 4. مصنع HDPE

  توفر أنابيب HDPE من مصنع إيليت بايب Elite Pipe مقاومة ممتازة للمواد الكيميائية والتآكل والضغط البيئي ، مما يجعلها مثالية لمجموعة واسعة من التطبيقات.

 5. تجهيزات أنابيب HDPE

  I just could not depart your web site prior to suggesting that I really loved the usual info an individual supply in your visitors? Is gonna be back regularly to check up on new posts.

 6. Cons

  Hello i think that i saw you visited my weblog so i came to Return the favore Im trying to find things to improve my web siteI suppose its ok to use some of your ideas

 7. Tito Zemlak

  Hello my loved one I want to say that this post is amazing great written and include almost all significant infos I would like to look extra posts like this

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Pse duhet të vazhdojmë ushqyerjen...

Duket sikur të ishte dje dita kur fëmija juaj ishte një foshnjë e vogël që bënte gurgullima të vogla të ëmbla. Por tani bebi juaj është rritur. Ashtu si rrobat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X