Vaji i palmës dhe kallamari i bëjnë tumoret më agresive

0 2

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar fillimin e metastazave. Kjo u zbulua nga hulumtimi i kryer nga studiues të Institutit të Kërkimeve të Biomjekësisë në Barcelonë dhe i botuar në revistën shkencore Nature.

Ekspozimi ndaj acideve yndyrore të ndryshme

Studimi ekzaminoi tumoret dhe melanomat e zgavrës së gojës, duke vlerësuar reagimin e tyre dhe ndryshimet në zhvillim bazuar në veprimin e dozave të rëndësishme të acideve yndyrore të ndryshme, të cilat, përveç palmitit, përfshinin oleik (tipike për vajin e ullirit ekstra të virgjër) dhe linoleik (që përmbahet në fara).

Veprim afatgjatë

Rezultatet treguan se acidi palmitik ishte në gjendje të aktivizonte disa gjene, të aftë për të ndryshuar “identitetin” e tumoreve dhe për t’i bërë ato më agresive. Në këtë mënyrë, tumori ka një aftësi më të madhe për të zhvilluar metastaza dhe për rrjedhojë, shkon duke u zgjeruar në organe të tjera, duke krijuar një mjedis të tillë që efekti acid të vazhdojë edhe kur ekspozimi është ndërprerë.

Një zbulim i rëndësishëm

Rezultatet diametralisht të kundërta për acidin oleik dhe linoleik, të cilët nuk treguan të njëjtin reagim. Përkundrazi, konsumimi i përditshëm ketyre vajrave ndihmon në mbrojtjen kundër tumoreve. Ajo që shton studimi i ri duhet të gjendet në kuptimin e metabolizmit të tumorit dhe në vlerësimin pse i njëjti tumor mund të zhvillohet pak a shumë shpejt në pacientë të ndryshëm.

Ushqimet që përmbajnë acid palmitik nuk duhet të eliminohen nga dieta jonë, por ato me acide yndyrore “të mira” janë ende të preferuara.

Lexo edhe: Dieta e ulët në kalori, ndoshta më e mira për të luftuar rritjen e tumoreve


  1. mobily site

    Your insights are a breath of fresh air.

  2. binance prihlásení

    Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Pse duhet të vazhdojmë ushqyerjen...

Duket sikur të ishte dje dita kur fëmija juaj ishte një foshnjë e vogël që bënte gurgullima të vogla të ëmbla. Por tani bebi juaj është rritur. Ashtu si rrobat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X