Vaji i ullirit ekstra i virgjër mbron edhe trurin, të dhënat e reja

0 0

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit.

Hydroksitirozol: çfarë është dhe për çfarë përdoret

Është një përbërës i pranishëm natyrisht në vajin e ullirit ekstra të virgjër që ka një efekt të fuqishëm antioksidues dhe mbrojtës për qelizat. Në trurin e të gjithë gjitarëve, veçanërisht në hipokampus, neuronet prodhohen përmes neurogjenezës, një proces i domosdoshëm për formimin e kujtesës episodike.

Neuronet e reja hipokampale gjenerohen nga qelizat burimore. Me plakjen, të dyja ulen në mënyrë progresive, rrjedhimisht duke shkaktuar një rënie të konsiderueshme të kujtesës episodike. Epo, hidroksirirozoli ka aftësinë për të stimuluar neurogjenezën e të rriturve, veçanërisht te të moshuarit, dhe për këtë arsye do të ndihmonte në frenimin e procesit të plakjes nervore.

Rezultatet e studimit të vajit të ullirit

Përmes një modeli kafshësh, i cili parashikonte një konsum oral të hidroksirirozolit për një muaj, studiuesit vëzhguan se përbërësi:

  • mban gjallë neuronet e reja të prodhuara gjatë tridhjetë ditëve, si tek të rriturit, ashtu edhe më shumë, tek të moshuarit, tek të cilët stimulohet gjithashtu përhapja e qelizave burimore;
  • “pastron” qelizat nervore sepse, falë veprimit të tij antioksidant, është në gjendje të zvogëlojë disa shenjues të plakjes, si lipofuskina (akumulimi i mbeturinave në qelizat neuronale);
  • rrit funksionimin e hipokampusit, pasi neuronet e reja të prodhuara me tepricë tek të moshuarit futen në qarqet neurone.

Sipas studiuesve, ky zbulim gjithashtu ka një aspekt ekologjik pozitiv, pasi mbetjet shumë të ndotura të përpunimit të ullirit përmbajnë një sasi të madhe të hidroksirirozolit: duke përmirësuar procedurat e ndarjes së përbërësve të mirë në përpunim, ju mund të merrni më shumë hidroksirirozol dhe të zvogëloni ndikimin e dëmshëm.

Në eksperiment, sasia e hidroksirirozolit e administruar ishte rreth 500 mg / ditë për person, që korrespondon me dozën e marrë me një dietë të pasuruar dhe / ose me suplemente.

Lexo edhe: Konsumoni 1 lugë vaj ulliri ne mengjes per te pasur keto perfitime.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X