Vaji i ullirit ekstra i virgjër mbron edhe trurin, të dhënat e reja

0 0

Mes shumë virtytesh të vajit të ullirit ekstra të virgjër, shtohet një tjetër: roli anti-plakje nervore i hidroksirirozolit, një substancë e përfshirë me bollëk në mbetjet e përpunimit të ullirit.

Hydroksitirozol: çfarë është dhe për çfarë përdoret

Është një përbërës i pranishëm natyrisht në vajin e ullirit ekstra të virgjër që ka një efekt të fuqishëm antioksidues dhe mbrojtës për qelizat. Në trurin e të gjithë gjitarëve, veçanërisht në hipokampus, neuronet prodhohen përmes neurogjenezës, një proces i domosdoshëm për formimin e kujtesës episodike.

Neuronet e reja hipokampale gjenerohen nga qelizat burimore. Me plakjen, të dyja ulen në mënyrë progresive, rrjedhimisht duke shkaktuar një rënie të konsiderueshme të kujtesës episodike. Epo, hidroksirirozoli ka aftësinë për të stimuluar neurogjenezën e të rriturve, veçanërisht te të moshuarit, dhe për këtë arsye do të ndihmonte në frenimin e procesit të plakjes nervore.

Rezultatet e studimit të vajit të ullirit

Përmes një modeli kafshësh, i cili parashikonte një konsum oral të hidroksirirozolit për një muaj, studiuesit vëzhguan se përbërësi:

  • mban gjallë neuronet e reja të prodhuara gjatë tridhjetë ditëve, si tek të rriturit, ashtu edhe më shumë, tek të moshuarit, tek të cilët stimulohet gjithashtu përhapja e qelizave burimore;
  • “pastron” qelizat nervore sepse, falë veprimit të tij antioksidant, është në gjendje të zvogëlojë disa shenjues të plakjes, si lipofuskina (akumulimi i mbeturinave në qelizat neuronale);
  • rrit funksionimin e hipokampusit, pasi neuronet e reja të prodhuara me tepricë tek të moshuarit futen në qarqet neurone.

Sipas studiuesve, ky zbulim gjithashtu ka një aspekt ekologjik pozitiv, pasi mbetjet shumë të ndotura të përpunimit të ullirit përmbajnë një sasi të madhe të hidroksirirozolit: duke përmirësuar procedurat e ndarjes së përbërësve të mirë në përpunim, ju mund të merrni më shumë hidroksirirozol dhe të zvogëloni ndikimin e dëmshëm.

Në eksperiment, sasia e hidroksirirozolit e administruar ishte rreth 500 mg / ditë për person, që korrespondon me dozën e marrë me një dietë të pasuruar dhe / ose me suplemente.

Lexo edhe: Konsumoni 1 lugë vaj ulliri ne mengjes per te pasur keto perfitime.Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Doni të mbani nën kontroll...

Është përllogaritje matematikore, aq më shumë kalori të konsumojmë çdo ditë, aq më shumë shtojmë peshë. Si pasojë, për të humbur kilogramët shtesë, duhet të zvogëloni sasinë e kalorive që...

Kur mund të hajë foshnja...

Foshnja juaj mund të hajë shalqi menjëherë që në fazat e hershme të fillimit të ushqimeve të ngurta, pasi ekspertët e konsiderojnë ushqim të shëndetshëm e të sigurt që pasi...

Trajtimet e reja për çrregullimet...

Paraqitja fizike dhe imazhi që kemi për veten është shumë personal dhe nganjëherë jo i vërtetë. Në fakt, sëmundje të tilla si anoreksia, bulimia dhe të gjitha çrregullimet e ngrënies...

Si e përkeqëson kripa shëndetin...

Shumë kripë në tryezë mund të shkaktojë një rritje të presionit të gjakut; por gjithashtu mund të dobësojë sistemin imunitar dhe për rjedhojë aftësinë e trupit tonë për të luftuar...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X