A mund të parandalojë diabetin vaji i ullirit?

0 0

Një studim i fundit i kryer në Itali, ka treguar se vaji i ullirit ekstra i virgjër përmirëson nivelet e sheqerit në gjak.

Një ndihmë e madhe për diabetikët

Për eksperiment, u identifikuan një grup njerëzish të shëndetshëm të cilëve iu kërkua të merrnin 20 miligramë oleuropein ose gjatë një vakti tipik mesdhetar. Pas dy orësh drekë, është matur glukoza e gjakut dhe u konstatua se vetëm te vullnetarët që morën oleuropein, vlera glicemike ishte e ulët. Në mënyrë të veçantë, vlerat e glukozës në gjak ishin të njëjta me ato para vaktit, duke treguar kështu se molekula e vogël kishte shmangur rritjen e sheqerit në gjak, e shpeshtë te diabetikët. Duhet të theksohet se diabeti është një sëmundje e përhapur edhe gjatë nëntë muajve të shtatzanisë, me emrin diabet gestational.

Merita e oleuropein

Oleuropein është një molekulë e vogël që gjendet te ullinjtë e gjethet dhe gjithashtu në vaj. Aftësia e tij ul nivelet e sheqerit në gjak, dhe përdorimi i vajit të ullirit duhet të merret në konsideratë për parandalimin e sëmundjes tek personat e shëndetshëm.

Ta dini!

Të gjitha vajrat, pavarësisht nga origjina e tyre (ulliri, luledielli, soje, etj.), kanë 9 kalori për gram. Prandaj, është e mirë të favorizoni vajin e ullirit ekstra të virgjër dhe në çdo rast të mos e teproni.

Lexo edhe: Konsumoni 1 luge vaj ulliri ne mengjes per te pasur keto perfitime


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X