Si të përgatisim qofte me perime?

0 0

Përbërësit:

  • një karotë;
  • një patate;
  • aspargus;
  • një racion mish të grirë;
  • pak xhinxher;
  • vaj ulliri;
  • niseshte;
  • hudhra,
  • kripë;
  • piper.

Përgatitja:

Grijmë në kubikë shumë të vegjël karotën, pataten dhe aspargujt. Në një thexhere vendosim një litër ujë për të zier. Kur uji të ketë marrë valë shtojmë perimet dhe i lëmë të ziejnë derisa të zbuten. I heqim nga uji dhe i përziejmë mirë me kripë, piper, niseshte dhe formojmë toptha të vegjël. Topthat e vegjël, i vendosim në një enë ku të gatuhen me avull.

Ndërkohë, në një tigan nxehim pak vaj ulliri. Shtojmë xhinxher dhe hudhra të grira shumë imët. Më pas shtojmë mishin e grirë duke e trazuar me lugë druri që të skuqet.

Në një gotë me ujë tretim pak niseshte dhe e hedhim tek mishi i grirë. E lëmë të ziejë, derisa masa të trashet.

Më pas heqim perimet nga avulli, i vendosim në një pjatë e sipër tyre shtojmë mishin e përgatitur.

Lexo edhe: Si të gatuajmë qofte me patate dhe kërpudha?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të gatuajmë pavlova? Receta

Përbërësit: 4 të bardha vezësh; 120 gr sheqer; 120 gr sheqer pluhur; 250 gr pana; lëkurë e grirë e një lemoni; 400 gr luleshtrydhe; 40 gr sheqer. Përgatitja Për bazën:...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Kumpiri! Për të gjithë ata...

Kumpiri (patatja) edhe pse në forma të ngjashme gatuhet në vende të ndryshme të botës, është një produkt i kuzhinës turke.   Është një vakt i lehtë, i shëndetshëm dhe...

Makarona karbonara me Philadelphia

Kjo është një recetë shumë e thjeshtë, përgatitet shpejt dhe është ideale për ditët kur jeni shumë të zëna dhe doni diçka që bëhet lehtësisht. Me 7 përbërës, 20 minuta...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X