Probiotikët luftojnë edhe pagjumësinë, mënyrat alternative për t’i marrë

0 1

Një studim i ri sugjeron që disa lloje të probiotikëve veprojnë pozitivisht në tru dhe shkaktojnë gjumë të mirë. Çelësi i ri kundër pagjumësisë është psikobiotika.

Lista, e shtuar tashmë, e përfitimeve të garantuara nga probiotikët së shpejti mund të pasurohet me një element të ri. Duket, në fakt, se tendosja Lactobacillus rhamnosus HN001, ndër të tjera, mund të ndihmojë në luftimin e pagjumësisë, duke dhënë një gjumë më të mirë. Ky është një studim i kryer nga një ekip studiuesish nga Shtetet e Bashkuara, Universiteti i Kolorados, Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Kalifornisë dhe Mead Johnson Nutrition, dhe i botuar në revistën shkencore Frontiers in Neuroscience Behavioural.

Çfarë janë probiotikët?

Sipas përkufizimit të ndarë nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dhe Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO), probiotikët janë “mikroorganizma të gjallë që, të administruar në sasi të përshtatshme, sjellin përfitime për shëndetin e njeriut”. Në praktikë, këto janë përgatitje që përmbajnë baktere të gjalla mbrojtëse, të cilat janë në gjendje të ribalancojnë mikrobiotën e zorrëve, grupin e baktereve që popullojnë zorrët dhe që përcaktojnë gjendjen e shëndetit dhe funksionimin jo vetëm të këtij organi por të të gjithë organizmit. Pra, probiotikët rrisin popullsinë e baktereve të mira dhe zvogëlojnë atë të baktereve të këqija.

Efektet pozitive në tru

Nëse mikrobiota e zorrëve nuk është më në ekuilibër, mund të shfaqen shumë probleme të ndryshme, si në zorrë ashtu edhe në gjithë sistemin e trupit. Midis këtyre, mund të jetë edhe pagjumësia. Kjo është arsyeja pse, në prani të një ndryshimi të popullatës së baktereve të zorrëve, sugjerohet të drejtoheni te probiotikët, të cilët rivendosin ekuilibrin, pengojnë rritjen e baktereve patogjene, kanë një veprim imunostimulues, mbrojnë mukozën e zorrëve dhe favorizojnë sintezën e disa vitaminave. Sipas studimit të ri, disa familje probiotikësh, të tilla si Lactobacillus rhamnosus HN001, janë gjithashtu në gjendje të përmirësojnë cilësinë e gjumit. Për më tepër, tashmë është vërtetuar se disa nga këto produkte mund të kenë efekte të dobishme në humor, stres dhe tru, aq sa ato janë riemëruar si “psikobiotikë”.

A e dini se?

Në mënyrë që të riktheni në ekuilibër mikrobiotën e zorrëve, përveç shtesave probiotike, ju gjithashtu mund të drejtoheni në ushqime të pasura me këta aleatë të çmuar shëndetësorë, si kosi dhe qumështi.

Lexo edhe: Keni probleme me peshën, humorin, imunitetin? Faji mund të jetë i zorrëve tuaja
  1. Probiotikët luftojnë edhe pagjumësinë, mënyrat alternative për t’i marrë – Pergrate

    […] Probiotikët luftojnë edhe pagjumësinë, mënyrat alternative për t’i marrë […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Proteinat të domosdoshme për rritjen...

Proteina për fëmijët, po, por sa? Përgjigja vjen nga Shoqëria Italiane e Pediatrisë (Sipps) përmes Nutripiatto, një projekt i edukimit të ushqyerjes për të promovuar ushqim të shëndetshëm për fëmijët...

Dietat e veçanta, bëni shumë...

A janë dietat speciale me më pak lëndë ushqyese? Nevojitet vëmendje, veçanërisht tek fëmijët. Ndjekja e një lloji të veçantë diete që përjashton ose zvogëlon shumë marrjen e elementeve të...

Ujë me veti detoksifikuese, i...

Kurrë nuk duhet të harroni se konsumi i disa litrave ujë në ditë është sekreti për të mbajtur trupin të pastër, për të stimuluar diurezën, për t’i dhënë bukuri lëkurës...

Pesë përfitime shëndetësore nga konsumi...

Nga të gjitha zarzavatet me gjethe, spinaqi është një nga më të përdorshmit në shumë mënyra. Mund ta fusni në smoothie, ta gatuani me avull, në sallata, të përgatisni salca...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X