Recetë e shijshme me brokoli

0 0

Brokoli është një ushqim me shumë vlera, por kur vjen puna për shije, jo të gjithë e kanë të preferuar. Megjithatë, mënyra e gatimit, disa truke apo sekrete të vogla, mund t’ju ndihmojnë që edhe me brokoli të gatuani receta shumë të shijshme e të pëlqyeshme për gjithë familjen.

Më poshtë po ju sugjerojmë një prej tyre.

Përgatitja:

Pasi keni larë e pastruar brokolin, priteni në copa të vogla, vendoseni në një tas, shtoni kripë, piper të zi e vaj ulliri. Përziejini mirë që të marinohen siç duhet.

Ndërkohë,  copëtojmë edhe një fileto pule, të cilën gjithashtu e marinojmë me kripë, erëza e vaj ulliri.

Pasi e kemi marinuar, i shtrojmë copat e filetos në një tavë, duke mbuluar gjithë sipërfaqen e saj. Sipër saj shtojmë brokolin.

Më pas përgatisim beshamelën, duke hedhur dy lugë gjalpë në një tigan që e kemi vënë në sobë. Gjatë kohës që shkrin gjalpi, hedhim dy lugë miell dhe i përziejmë menjëherë që të mos krijohen kokrriza. Në fund shtojmë dalëngadalë dy gota qumësht, pa ndaluar në asnjë moment përzierjen.

E hedhim beshamelën e përgatitur në tavë, duke u përpjekur të përhapet njësoj kudo. E mbulojmë me letër pjekjeje dhe letër alumini dhe e lëmë rreth 30 minuta në furrë. Në fund i shtojmë djathë kaçkavall të grirë dhe e lëmë edhe për 10 minuta në furrë.

Tava juaj me brokoli është gati!

Lexo edhe: Si te gatuajme supe me brokoli


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të gatuajmë pavlova? Receta

Përbërësit: 4 të bardha vezësh; 120 gr sheqer; 120 gr sheqer pluhur; 250 gr pana; lëkurë e grirë e një lemoni; 400 gr luleshtrydhe; 40 gr sheqer. Përgatitja Për bazën:...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Kumpiri! Për të gjithë ata...

Kumpiri (patatja) edhe pse në forma të ngjashme gatuhet në vende të ndryshme të botës, është një produkt i kuzhinës turke.   Është një vakt i lehtë, i shëndetshëm dhe...

Makarona karbonara me Philadelphia

Kjo është një recetë shumë e thjeshtë, përgatitet shpejt dhe është ideale për ditët kur jeni shumë të zëna dhe doni diçka që bëhet lehtësisht. Me 7 përbërës, 20 minuta...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X