Qumeshti i bletes ne shtatzani, pse perdoret dhe efektet anesore

0 0

Qumështi i bletës konsiderohet si një “bombë energjish” kryesisht nëse jeni të lodhur, keni mungesë oreksi dhe mund të përdoret tek fëmijët, të rinjtë si edhe të moshuarit.

Po në shtatzani, çfarë rekomandojnë mjekët gjinekologë?

Qumështi i bletës është një substancë xhelatinoze shumë e pasur me elementë të rëndësishëm ushqyes, i cili nëse do të konsumohet do të jetë një përforcues shumë i mirë i organizmit. Ky qumësht prodhohet nga bletët për të ushqyer mbretëreshën, që ajo të jetë e fortë dhe të ketë rezistencë dhe përmban shumë oligoelementë, aminoacide, kalçium, bakër, fosfor, kalium, silic, si edhe vitaminat A, C, D, E si edhe ato të grupit B.

Tek gratë shtatzëna mund të shërbejë si një trajtues kundër lodhjes kryesisht në trimestrin e 3, pra nëse ajo është e lodhur, ka mungesë gjumi, por edhe për ta furnizuar atë me acid folik që është shumë i rëndësishëm për shëndetin e fetusit dhe mirëqënien e nënës. Megjithatë duhet të merrni edhe mendimin e mjekut para se të filloni ta përdorni.

Këshillat për konsumimin e qumështit të bletës në shtatzani

Disa burime flasin në lidhje me efektet anësore që qumështi i bletës mund të ketë në shtatzani, por e ngatërrojnë me propolis i cili përmban disa vajra esenciale dhe substanca të tjera. Por qumështi i bletës dhe propolis janë dy gjëra të ndryshme.

Deri tani nuk ka asnjë studim që vërteton se qumështi i bletës është toksik por duke qënë se prodhohet nga bleta mund të shkaktojë alergji tek disa persona që janë të ndjeshëm ndaj produkteve të ngjashme si për shembull poleni, propolis dhe mjalti. Nëse nuk e keni provuar më parë do të ishte mirë të mos e fillonit direkt në shtatzani pasi nëse do t’ju bënte alergji mund të shkaktonte astme, urtikarie (problem në lëkurë), por edhe bllokim të frymëmarrjes.

Kujdes! Zgjidhni një produkt të kontrolluar!

Lexoni edhe: Pese perfitimet e mrekullueshme te mjaltit ne shtatzani

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X