Pese perfitimet e mrekullueshme te mjaltit ne shtatzani

0 0

Mjalti ka shumë përfitime gjatë shtatzanisë, bëhet fjalë për një ushqim të shëndetshëm dhe të ushqyeshëm. Ai duhet të jetë një produkt i çertifikuar dhe duhet të siguroheni për këtë para se ta konsumoni. Gjithsesi nuk duhet ta teproni me sasinë.
Përfitimet e mjaltit në shtatzan

1.Forcon sistemin imunitar. Ndikon pozitivisht edhe në qetësimin e djegieve të stomakut.

2. Qetëson pagjumësinë. Një filxhan qumësht me mjalt para gjumit do të ishte një favorizues i gjumit.

3. Qetëson kollën dhe gripin. Mjalti ka veti anti-virale dhe parandalon ftohjen.

4. Qetëson fytin e skuqur. Shtoni mjalt në një çaj xhinxheri ose limoni.

5. Qetëson ulçerën. Konsumimi i rregullt i mjaltit ul rrezikun e shfaqjes se bakterit “Helicobacter pylori”, i cila është përgjegjës për ulcerën.

6. Favorizon shëndetin e skalpit. Largon zbokthin. Tresni pak mjalt në ujë të ngrohtë dhe e aplikoni në skalpin e kokës në vend të balsamit.

5. Redukton alergjitë. Kjo shkaktohet nga rritja e sistemit imunitar ndaj polenit duke qene se edhe mjalti e përmban atë.
Kujdes, nëse konsumoni mjalt nuk duhet të:
1. Shtoni atë në ujë të nxehtë pasi e bëni të humbë vlerat. Ai duhet të tretet në ujë të vakët.

2. Shtoni mjaltin tek ushqimet me vitaminë C dhe D, në të kundërt vlera e tyre do të zhduket.

3. Mos kaloni sasinë prej 3 lugësh në ditë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X