Konsumi i kafes para stërvitjes ju ndihmon të humbisni më shumë peshë

0 0

Kafeja i jep një “alarm zgjimi” sportit dhe madje edhe humbjes së peshës. Thjesht pini atë gjysmë ore para se të ushtroheni dhe do të digjni më shumë yndyrë dhe për këtë arsye do të humbni peshë më shumë.

Lëvizja është thelbësore

Tashmë është fakt: ushtrimi është strategjia më e mirë për të qëndruar në formë duke aktivizuar metabolizmin për të djegur kalori, për të rritur qarkullimin e gjakut, për të ruajtur forcën e muskujve, elasticitetin e nyjeve dhe vitalitetin e të gjithë trupit. Në të mirë të shëndetit, së pari, pasi lëvizja mbanlarg të ashtuquajturat sëmundje të stilit të jetës së ulur, nga mbipesha te çrregullimet kardiovaskulare, por edhe të linjave trupore. Sidoqoftë, nuk ka nevojë ta teproni në palestër: thjesht caktoni një orar ditor për lëvizjen që mund të jetë një ecje e shpejtë, një xhiro me biçikletë ose një vrapim për ata që janë mësuar me të.

Sot përsa i përket sporteve dhe humbjes së peshës vjen një këshillë tjetër: pirja e një kafeje shumë të fortë para se të ushtroni rrit ndjeshëm djegien e dhjamit. Për më tepër, nëse kjo strategji praktikohet pasdite, efektet e dobishme të kafeinës, substancës aktive të pranishme në kafe, janë shumë më të dukshme sesa në mëngjes. Ky është rezultati i një studimi nga Universiteti i Granadës botuar në Journal of the International Society of Sport Nutrition.

Kafja duhet të jetë e fortë

Sipas studiuesve, megjithatë, është e nevojshme të pini 3 miligram kafeinë për kilogram peshë. 15 burra me një moshë mesatare 32 vjeç, të cilët përfunduan një seri testesh bazuar në sforcimin fizik, morën pjesë në hulumtim. “Rezultatet e studimit tonë zbuluan se marrja e sasive të mëdha të kafesë 30 minuta para kryerjes së një prove ushtrimi aerobik rrit oksidimin maksimal të yndyrës gjatë sporteve”, shpjegon Francisco José Amaro-Gahete, nga Departamenti i fiziologjisë nga universiteti spanjoll.

Më mirë pasdite

Studiuesit gjithashtu vunë në dukje se ekziston një ndryshim ditor në oksidimin e yndyrës gjatë stërvitjes, me vlera më të larta pasdite sesa në mëngjes. Këto rezultate, sipas studiuesve, tregojnë gjithashtu se kafeina rrit oksidimin e yndyrës gjatë sporteve të mëngjesit në një mënyrë të ngjashme me atë të vërejtur pasdite pa marrjen e kafesë. Prandaj studiuesit sugjerojnë të konsumoni një filxhan kafe të fortë ose një sasi ekuivalente të kafeinës në formën e një pijeje energjike pak para një stërvitje aerobike mesatarisht intensive pasdite: kjo është zgjidhja më e mirë për oksidimin maksimal të yndyrës trupore, dhe për këtë arsye për dobësim.

Sidoqoftë, nuk duhet harruar që, siç tregohet nga studime të ndryshme, plotësimi me kafeinë mund të jetë i dobishëm për përmirësimin e performancës sportive, rritjen e forcës dhe qëndresës, rritjen e shpejtësisë dhe intensitetit të lëvizjes.

Lexo edhe: Si të bëni stërvitje nëse jeni gjatë gjithë ditës në punë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Si t’u jepni misër foshnjave?...

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X