Këshilla për ushqyerjen e fëmijëve nga pediatrja Bjanka Salliu

0 0

Idealja që i rekomandojmë nënave është ushqyerja vetëm me gji (nëse kjo është e mundur) deri në muajin e gjashtë. Nëse fëmija nuk merë shtesën ditore  brenda parametrave të caktuara rekomandojmë nisjen e ushqimeve shtesë në muajin e katërt që mund të jenë:

-Pure frutash (mollë, dardhë, karotë) kalohen në mikser e mund të konsumohen si pure vetëm fruta ose të përziera me qumësht. Nëse bebi nuk i pëlqen në këtë formë, mund t’ia jepni lëng.

-ose ushqime të gatshme që mund të jenë:

.Krem me miell orizi

.Krem me drithëra të ndryshme

“Ushqyerja 6-12 muajsh”

Për moshen 6 -7 muajsh:

-Krem me fruta : Krem me mollë dhe tërshërë

-Pure me perime: (patate e ëmbël, karotë, kungull, si fillim pastaj duke i shtuar gradualisht perimet e tjera)

.Mosha 7-12 muajsh

-Nis perdorimi i bishtajoreve, fasulet, qiqrat, thjerrëzat, bizelet. Mund të përgatiten: të bëhet një lëng me to ose së bashku me karbohidtratet (makarona ose drithëra) të zëvendesojë mishin në supa.

-Nga frutat i shtohen kajsia, rrushi, kumbulla, pjeshka.

-Niset mishi i zogut 7 muajsh, mishi i vicit 8 muajsh: sasia 20 gr, pas muajit të 10 niset mishi homogjenizuar (lepurit, gjeli i detit, kalit), 10 muajsh niset peshku.

-Në moshën 10 muajshe niset vetem e verdha e vezes, e bardha pas vitit të parë, se ka përmbajtje të lartë albumine.

Dieta e femijës është e pasur me proteinë ose legume në një nga dy pjatat kryesore.

Në këtë periudhë nis edhe dhënia e ushqimeve në copëza të vogla, nëse fëmija nuk përshtatet, vazhdoni me ushqimet e fruluara.

Fëmijës mund t’i jepen në dorë t’i konsumojë por pa lëkurë, fara apo bërthamë, normalisht duke e ruajtur.

Sasia e qumështit e rekomanduar 6-24 muajsh

Nëse ushqimet e tjera janë konsumuar rregullisht,  sasia e formulës: 300-500 ml.

Nëse ushqimet e tjera nuk janë konsumuar rregullisht, sasia e formulës: 400-500 ml.

Rekomandimet e pediatres sonë Bjanka Salliu

Lexo edhe: Kequshqyerja pengon zgjatjen e fëmijëve me 20 centimetra


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Si t’u jepni misër foshnjave?...

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X