Kequshqyerja pengon zgjatjen e fëmijëve me 20 centimetra

0 0

Ushqimi ndikon në rritjen fizike të fëmijëve. Në fakt, një dietë e gabuar mund të pengojë rritjen deri në 20 centimetra. Kjo u zbulua nga një studim i botuar nga studiuesit nga Imperial College London në revistën ‘The Lancet’, sipas të cilit cilësia e të ushqyerit dhe ambienti në të cilin jetojnë fëmijët dhe adoleshentët ndikojnë në ndryshimet e gjatësisë dhe peshës, duke ndikuar në shëndetin dhe mirëqenien e një jete të tërë.

Kush rritet më shumë … dhe kush më pak

Sondazhi, i cili analizoi të dhënat nga 65 milion fëmijë dhe të rinj të moshës 5 deri në 19 vjeçare në 193 vende midis viteve 1985 dhe 2019, zbuloi se kombet me 19-vjeçarët më të gjatë në vitin 2019 janë në Evropën veri-perëndimore dhe qendrore dhe përfshin Holandën, Malin e Zi, Danimarkën dhe Islandën. Nga ana tjetër, kombet me gjatësinë më të ulët gjenden kryesisht në Azinë Jugore dhe Juglindore, Amerikën Latine dhe Afrikën Lindore, me Timorin Lindor, Papua Guinenë e Re, Guatemalën dhe Bangladeshin.

Nje shembull? Një vajzë mesatare 19-vjeçare në Bangladesh dhe Guatemala (vendet me vajzat më të shkurtra në botë) është afërsisht e njëjtë me një vajzë 11-vjeçare në Hollandë, ku ato janë më të gjatat.

Përmirësimet më të mëdha në gjatësinë mesatare të fëmijëve u regjistruan në Kinë, Korenë e Jugut dhe pjesë të Azisë Juglindore. 19-vjeçarët në Kinë në 2019 ishin 8 cm më të gjatë se moshatarët e tyre në 1985. Ndërsa në shumë vende të Afrikës nën-Sahariane, gjatësitë mesatare kanë mbetur të pandryshuara ose janë ulur që nga viti 1985.

Kushtojini vëmendje edhe peshës

Studimi gjithashtu shqyrtoi indeksin e masës trupore të fëmijëve (IMT), i cili ndihmon të tregojë nëse një person ka një peshë të shëndetshme në lidhje me gjatësinë e tij. Studiuesit zbuluan se adoleshentët më të gjatë dhe me IMT më të lartë jetonin në Ishujt Paqësorë, Lindjen e Mesme, Shtetet e Bashkuara dhe Zelandën e Re, ndërsa IMT më i ulët u gjet në vendet e Azisë Jugore si p.sh. India dhe Bangladeshi. Sidoqoftë, ushqyerja e dobët ndikon jo vetëm në vendet e Jugut, por edhe në disa vende të pasura, përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, ku fëmijët dhe adoleshentët janë më pak të shëndetshëm se vendet e tjera të pasura, për shkak të aksesit jo të duhur në ushqimet e shëndetshme.

Mendimi i ekspertit

Majid Ezzati, autor i vjetër i studimit në Shkollën Perandorake të Shëndetit Publik, komenton: “Fëmijët në disa vende rriten shëndetshëm deri në pesë vjet, por pastaj bëjnë regres në ritmet e rritjes, pikërisht në vitet e shkollës. Kjo tregon se ekziston një çekuilibër midis investimeve në përmirësimin e të ushqyerit të fëmijëve dhe adoleshentëve të moshës shkollore. Ky problem është veçanërisht i dukshëm sot, gjatë pandemisë Covid-19, kur shkollat ​​janë mbyllur në të gjithë botën dhe shumë familje të varfra nuk janë në gjendje të sigurojnë ushqim adekuat për fëmijët e tyre”.

Roli i gjeneve

Gjenetika luan një rol të rëndësishëm në gjatësinë dhe peshën e fëmijëve individualë, por kur bëhet fjalë për shëndetin e popullatave të tëra, ushqimi dhe mjedisi janë thelbësore.

Lexo edhe: Gjatësia e fëmijës, kur duhet të shqetësoheni


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Si t’u jepni misër foshnjave?...

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X