Kek sipas Ledias

Shpesh, çdo të shtunë apo të diel e kemi bërë “zakon” që së bashku me të voglat e mia, të përgatisim një gatim, mbase ëmbëlsirë, dhe sot në vazhdimësi të kësaj rutine, po përshkruajmë recetën dhe përgatitjen e këtij keku, që mbi të gjitha është përgatitur me shumë dëshirë dhe dashuri, nga mua, Perla dhe Abiona. :*
0 0
Përbërësit
⦁ Miell – 2 gota uji;
⦁ Sheqer – 1 gotë uji;
⦁ Vezë 3-4 kokrra;
⦁ Sodë një majë luge kafeje;
⦁ Kos- 3 filxhanë kafeje;
⦁ Gjalpë- 1 filxhan kafeje;
⦁ Vaji- 1 filxhan kafeje;
⦁ Kanellë.
Pergatitja:
Në një enë rrahim vezët, më pas shtojmë sheqerin dhe vazhdojmë ta punojmë derisa të kemi një masë kremoze. Shtojmë gjalpin dhe vajin dhe vazhdojmë ta rrahim masën e krijuar. Në fund shtojmë miellin dhe sodën e bukës (kanelle sipas deshirës). Vazhdojmë ta punojmë masën edhe per 2-3 minuta. E hedhim në një tavë të lyer me gjalpë. E vendosim në furrë në temperaturën 180 gradë për 50 minuta, derisa sipërfaqja të marrë ngjyrë kafe.
Keku është gati!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim bakllava me...

Përbërësit: 5-2 kg miell; 5 kokrra vezë; Ujë (masa shihet me sy të lirë sa të zihet një brumë as shumë i fortë as shumë i ujshëm). 2 kg arra....

Si të përgatisim waffle?

Koha e përgatitjes së kësaj recete është 25 minuta. Përmban: 379 kalori; 16.2 gramë yndyra; 47.6 karbohidrate; 10.2 gramë proteina; 113 miligramë kolesterol; 899 miligramë natrium. Përbërësit: 2 tasa miell;...

Bakllavaja turke

Përbërësit e bakllavasë turke 1 kg  miell; 7 vezë (4 të  plota dhe 3 vetëm të verdhat); 1 gotë uji me vaj; 1 gotë uji me kos ; Pak lëng...

Si të përgatisim trileçe në...

Trileçja ka pikërisht këtë emër sepse përbëhet nga tri lloje qumështi: qumësht i kondensuar, qumësht i avulluar dhe krem i trashë. Përbërësit për të përgatitur trileçe: Për brumin: 6 vezë;...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X