Si të gatuajmë mini puding për Krishtlindjet

0 0

Një mini puding Krishtlindjesh pa gluten, pa qumësht, por me të njëjtën pamje dhe shije festive! Shërbejeni të mbushur me një krem ​​kokosi të shpejtë duke përzier pluhurin e qumështit të kokosit me pak ujë të ngrohtë shtoni vanilje ose aroma të tjera nëse dëshironi.

Si të bëjmë dy mini puding të vegjël Krishtlindjesh ose një të madh?

Përbërësit:

  • 50 gramë secili rrush të thatë, dhe kajsi të thata (të copëtuara);
  • 50 gramë miell tërshëre ose quinoa të bluar;
  • 1/2 lugë pluhur pjekjeje;
  • 3 lugë miell bajamesh të bluar;
  • 1 lugë çaji lëkurë portokalli dhe limoni për secilin dhe pak nga lëngu i tyre;
  • 1 mollë e vogël e grirë;
  • 1/2 lugë armoatizues të përzier;
  • 10 gramë sheqer kokosi.

Përgatitja:

Në një blender hidhni kajsitë e thata dhe rrushin e thatë dhe rrihni disa herë për të arritur një pastë shumë të trashë. Transferoni në një tas të vogël dhe përzieni me mollën e grirë. Shtoni të gjithë përbërësit e mbetur dhe përziejini mirë.

Hidheni përzierjen me lugë në një tas pak më të madh me kupolë (përdorimi i silikonit është shumë më i lehtë për t’u hequr pasi të jetë gatuar). I mbulojmë shumë mirë majat. Ziejini me tasin gjysmë të zhytur në ujë të zier me pjesën e sipërme të mbuluar mirë jashtë ujit. Ziejini për 90 minuta për 2 mini pudinga ose pak më gjatë për një puding më të madh. Lërini të ftohen me majat ende të mbuluara plotësisht dhe zbulojeni kur të jeni gati për t’u shërbyer.

Lexo edhe: Ja magjia që ka nje krem puding në mëngjes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim ëmbëlsirë me...

 Po afron festa e Halloween-it dhe sapo e përmendim, të gjithëve mendja na shkon te kungulli. Jemi në kohë vjeshte dhe dyqanet janë të mbushur me këtë produkt. Kungulli nuk...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Mozaiku: Bëj një ëmbëlsirë të...

Të gjithë duan të përgatisin diçka sa të shijshme, aq edhe të shpejtë dhe praktike, e sidomos ne nënat qe kemi plot gjëra për të bërë, e si rrjedhojë ëmbëlsira...

Si të përgatisim Cheesecake me...

Përbërësit: 2 shtresa biskota Oreo Original Cookies (154 gramë); 75 gramë gjalpë të shkrirë; 3 shtresa Philadelfia Original (180 gramë) në temperaturën e ambientit; 220 mililitër krem; 2 lugë mesatare...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X