Alarm nga OBSH: Abuzohet me sasinë e sheqerit te fëmijët

Studimet e fundit kane treguar se abuzohet me sasine e sheqerit ne ushqimet per femije, edhe ne rastet kur mendohet se nuk ka sheqer te shtuar ne ushqime.
0 0

Një ankesë vjen nga Kolegji Mbretëror i Pediatrisë dhe Shëndetit të Fëmijëve në lidhje me praninë e shumë sheqernave në ushqimet për fëmijë që krijojnë zakone të këqija, duke shkaktuar prishje të dhëmbëve dhe mbipeshë. Sidoqoftë, ishte vetë Britania që e vendosi vetë një qëllim: të përgjysmojë shkallën e mbipeshes së fëmijëve deri në vitin 2030 (një nga më të lartat në vendet perëndimore, një në pesë fëmijë është mbipeshë në moshën midis dy dhe katër vjeçare). Shoqata qeveritare e Shëndetit Publik në Angli ka botuar ndërkohë një analizë të ushqimit për fëmijë, nga e cila del se sa e madhe është distanca që ndan objektivat nga realiteti.

Shija e fëmijëve duhet të edukohet

Mjekët britanikë tregojnë se përqendrimi i sheqernave është ende shumë i lartë, edhe kur nuk ka shqerna të shtuara. Ata gjithashtu kujtojnë se shumë ushqime nuk e ndihmojnë fëmijën të mësojë të hajë vetëm (gjithnjë e më shpesh ato janë në formën e pureve) dhe se shumëllojshmëria, veçanërisht e perimeve, zvogëlohet gjithnjë e më shumë. Fëmijët duan shijen e ëmbël, por ne nuk duhet ta ndjekim këtë prirje; përkundrazi, është e nevojshme të shfrytëzoni kuriozitetin e tyre dhe t’i mësoni edhe me shije të kripura, ose në çdo rast jo të ëmbla, siç janë ato të perimeve, siç janë brokoli ose spinaqi.

Alarm edhe nga OBSH

Studime të tjera kishin treguar rezultate të ngjashme. Organizata Botërore e Shëndetit ka zhvilluar një metodologji për të identifikuar ushqimet komerciale për fëmijë, të disponueshëm në mjedise me pakicë dhe për mbledhjen e të dhënave për përmbajtjen ushqyese të treguar në etiketat dhe paketimet e tjera, duke vërejtur se një pjesë e konsiderueshme e produkteve, ndërmjet 28% dhe 60%, u tregtuan si të përshtatshme për fëmijët nën moshën 6 muaj. Kjo nuk përputhet me Kodin Ndërkombëtar të OBSH-së për Zëvendësuesit dhe Udhëzimet e Qumështit të Gjirit. Për më tepër, rreth një e treta e produkteve të ekzaminuara përmbajnë sheqer, lëng frutash të koncentruar ose agjentë të tjerë ëmbëlsues.

Serioziteti i kësaj çështjeje qëndron në faktin se të gjitha këto shije dhe sheqerna të shtuara mund të ndikojnë në zhvillimin e preferencave të shijes së fëmijëve, duke rritur dëshirën e tyre për ushqime më të ëmbla. Një dietë e keqe ndikon jo vetëm në shëndetin e fëmijës, por edhe kur të rriten në të ardhmen.

Lexo edhe: Sheqer për fëmijët? Aspak deri sa të mbushin 2 vjeç


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X