Sheqer për fëmijët? Aspak deri sa të mbushin 2 vjeç

Fëmijët e vegjël konsumojnë shumë sheqer: rreth tre herë më shumë sesa rekomandohet nga pediatri dhe nutricionistët. Mirëpo konsumi duhet të ndalohet në mënyrë drastike për të parandaluar përhapjen e patologjive metabolike dhe më shumë!
0 1

Kjo është sjellë edhe njëherë në vëmendje nga Shoqata Amerikane e Zemrës në udhëzimet e saj për sasitë e sheqerit të konsumuar nga fëmijët: nuk duhet të ketë sheqer para moshës dy vjeçare dhe një sasi e përgjithshme e sheqerit duhet të jetë e barabartë me jo më shumë se gjashtë lugë çaji (25 gramë) në ditë kur fëmija është midis moshës dy deri në tetë vjeç.

Një thyerje e vogël e rregullave mund të bëhet me jo më shumë se sa një pije të gazuar në javë, sigurisht në një paketim sa më të vogël. Ekspertët që publikuan udhëzimet në revistën Circulation theksojnë se një fëmijë amerikan konsumon mesatarisht tre here më shumë sesa masa që rekomandohet.

Kujdes nga sheqernat e shtuara

Në llogaritjen e përgjithshme të sheqerit të konsumuar çdo ditë, nuk është e nevojshme vetëm të merret në konsideratë sheqeri që i shtohet pijeve të tilla si qumështi dhe çaji; i cili gjithashtu përfaqëson një pjesë të madhe të sheqernave ditore. Pra duhen shtuar të gjitha format e tjera në të cilat sheqeri hyn në trup: thjesht mendoni për sheqernat që gjenden në ushqimet e gatshme si biskota, ëmbëlsira dhe lëngje frutash, por edhe në ushqimet si hamburger apo patate të skuqura industrial.

Parandalimi është më i mirë se kurimi

Rregullimi i konsumit të sheqerit nga një moshë e hershme, shpjegon eksperti, është thelbësore për të parandaluar përhapjen e sëmundjeve të tilla si obeziteti, diabeti, presioni dhe kolesteroli i lartë që mund të shkaktohen nga konsumimi i një diete të pasur me sheqer.

Lexo edhe: Pse qumështi rekomandohet për fëmijët dhe çfarë qumështi është më i miri për ta

A do te shkoni me pushime verore kete vere?

  • Jo, nuk do te shkojme (44%, 559 Votes)559
  • Po, do t'i kalojme ne Shqiperi (27%, 339 Votes)339
  • Do te shkojme, por ende nuk e kam vendosur se ku... (18%, 236 Votes)236
  • Po, do te shkojme jashte Shqiperise (11%, 144 Votes)144

Total Voters: 1 278

Loading ... Loading ...


  1. INSEL | Service d’assistance en ligne 24h Acheter Vermox US

    […] buy cialis black online, buy cialis black online, buy cialis black online, buy cialis black online. generic Sumycinbuy Permethringeneric […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Coronavirusi në sytë e fëmijëve,...

CORONAVIRUSI NË SYTË E FËMIJËVE  -Përrallëza jonë- (E përshtatshme për moshën 2-6 vjeç, të cilët bëjnë pothuajse gjithë ditën pyetje, për t’u njohur me këtë “personazh” të ri në jetën...

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

10 këshilla klasike të prindërimit...

Mos të duket ndonjë nga këto këshilla e njohur? Komunikimi është themeli për një marrëdhënie të mirë. Bëhu një shembull i mirë për fëmijën tënd. Qëndrueshmëria është çelësi. Ne dëshirojmë...

A ndikon keq te fëmijët...

Besoje apo jo, pyetem shpesh nëse të qenurit një nënë që punon është diçka e keqe për zhvillimin e fëmijës dhe në të shumtën e rasteve, përgjigjia ime tingëllon ‘jo’!...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X