A funksionon përdorimi i pjatave të vogla për të humbur peshë?

0 0

Kur jeni të uritur, përdorimi i një pjate të vogël për të humbur peshë nuk është i mjaftueshëm për të mashtruar trurin. Në këtë përfundim ka arritur një grup studiuesish nga Universiteti Ben Gurion i Negev, studimi i të cilëve u botua gjithashtu në revistën Appetite, duke debutuar mashtrimin dietik bazuar në iluzionin optik të Delboeuf.

Është thjesht një iluzion

Rreth mesit të shekullit të 19 filozofi matematikor Joseph Delboeuf zbuloi iluzionin optik, sipas të cilit njerëzit identifikojnë madhësinë e gjërave sipas madhësisë së secilit objekt, duke demonstruar se si dy rrathë mund të shfaqen më të mëdhenj ose më të vegjël kur rrethohen nga një rreth tjetër. Në praktikë, rrethi, në këtë rast ushqimi, duket më i madh kur vendoset në një pjatë më të vogël. Por, sipas studimit, mashtrimi i pjatës së vogël për humbjen e peshës nuk  “ia punon” dot trurit tuaj.

Stomaku nuk mashtrohet

Një studim i parë për picat ka treguar sesi, nëse jeni të rritur, nuk ka asnjë pjatë të vogël që do të ngopë. Hulumtimi testoi disa persona që kishin agjëruar për të paktën 3 orë, duke treguar se ata ishin në gjendje të identifikonin se cila ishte madhësia e racionit të shërbyer, pavarësisht nga madhësia e pjatës. Kjo do të tregonte sesi uria nuk mashtrohet nga iluzioni.

Tzvi Ganel, nënshkruesi i parë i studimit, pohon se kur jeni i uritur, veçanërisht nëse jeni në dietë, nuk jeni më pak të mashtruar nga madhësia e pjatës.

Këshilla për të ngrënë më pak

Më shumë se një pjatë e vogël për të humbur peshë, ekspertët rekomandojnë truket e tjera:

– përtypni ngadalë dhe për një kohë të gjatë;

– kombinoni pjatat me shumë perime që kanë një efekt të fortë ngopës;

– përdorni shkopinj kinezë për të bërë kafshime më të vogla.

Për të humbur peshë, mos u peshoni shpesh dhe mos harroni të lini gjithmonë diçka në pjatën tuaj.

Lexo edhe: Arsyet pse nënat që rrinë në shtëpi nuk humbasin dot peshë

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Konsumi i kafes para stërvitjes...

Kafeja i jep një "alarm zgjimi" sportit dhe madje edhe humbjes së peshës. Thjesht pini atë gjysmë ore para se të ushtroheni dhe do të digjni më shumë yndyrë dhe...

Gjashtë përfitimet nga uthulla e...

Uthulla e mollës është një ilaç popullor që gjendet në shtëpitë tona. Njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj me radhë në gatim dhe mjekësi. Shumë njerëz pretendojnë se mund...

Këshilla për ushqyerjen e fëmijëve...

Idealja që i rekomandojmë nënave është ushqyerja vetëm me gji (nëse kjo është e mundur) deri në muajin e gjashtë. Nëse fëmija nuk merë shtesën ditore  brenda parametrave të caktuara...

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X