5 ushqimet qe nje bebe nuk duhet te haje

0 0

Kur fëmija juaj është rreth 6 muajsh, sigurisht që ju mund ta prezantoni atë me një shumëllojshmëri ushqimesh.

Kjo është një mënyrë e mirë testi për të parë së çfarë fëmija juaj pëlqen dhe më pas të mos ketë naze. Rekomandohet që për një fëmijë 6 muajsh, një dietë e shëndetshme do të ishte ai ushqim që nuk do të kishte nivel të lartë kripe ose sheqeri.

Nëse fëmija juaj konsumon ushqime me nivele të larta të sasisë së sheqerit ose të kripës, më vonë ai do ta ketë të vështirë të konsumojë ushqime të shëndetshme për shkak se është mësuar më një lloj tjetër ushqyerje.

Pra cilat ushqime dhe pije duhet të kufizoni kur fëmija juaj rritet? Më poshtë është lista jonë e autorëve më të këqij.

Ushqimi i gatshëm
Ushqimet e gatshme për fëmijët zakonisht kanë një përmbajtje të lartë të kripës dhe të sheqerit. Kjo i bën ato të papërshtatshme për foshnjat.

Ëmbëlsirat dhe çokollatat
Mund të jetë e vështirë për t’i mbajtur të vegjlit tuaj larg nga ëmbëlsirat dhe çokollatat. Por përmbajtja e lartë e sheqerit tek ëmbëlsirat dhe çokollatatat është mirë të shmanget. Sheqeri stimulon smaltin në gojën e fëmijës suaj.

Pijet e gazuara
Fëmija juaj nuk duhet të konsumojë pije të gazuara. Këto pije kanë nivel të lartë aciditeti dhe mund të dëmtojnë dhëmbët gjatë zhvillimit të fëmijës suaj.

Lëng frutash
Lëngu i frutave mund të tingëllojë si një opsion i shëndetshëm. Por është mirë që fëmija juaj mos të konsumojë që në këtë moshë lëngun e frutave. Arsyeja është se janë të pasura me sheqerna natyrore dhe acide që dëmtojnë dhëmbët e foshnjës.

Uji dhe qumështi i gjirit janë pijet më të mira për fëmijën tuaj derisa ai të jetë një vjeç. Pas kësaj, ai mund të konsumojë qumështin e lopës me yndyrë të plotë si pije kryesore.

Lexoni edhe:  Disa nga ushqimet me te mira per beben tuaj 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X