Vaji i palmes ne qumeshtin artificial, a e demton femijen?

0 0

Vaji i palmës është i pranishëm pothuajse në të gjitha biskotat dhe ushqimet e fëmijës, e madje edhe në qumështin artificial. Në lidhje me këtë ka reaguar dhe shoqëria italiane e Pediatrisë.

Ata shprehen se…

Sipas profesorit Vito Leonardo Miniello, specialist në ushqyerjen e fëmijës dhe profesor në Universitetin e Barit, njëkohësisht edhe zv. president në shoqërinë italiane të pediatrisë, vendosja e vajit të palmës apo kokosit tek ushqimet e fëmijës është e gabuar duke qënë se këto vajra janë të ngjashme me ato me origjinë shtazore.

Përsë janë të dëmshme për fëmijën?

Përdorimi i tepërt i vajit të palmës apo kokosit mund të shkaktojë probleme me metabolizmin e yndyrnave, kjo pasi si gjalpi ashtu edhe vaji i palmës janë derivate të qumështit. Këto do të shkaktojnë një rritje të nivelit të kolesterolit. Duke qënë kështu ai duhet të përdoret në mënyrë shumë të moderuar.

Vajrat tropikalë janë të pranishëm edhe në qumështin artificial

Në mungesë të qumështit të gjirit nëna e ushqen fëmijën me qumësht artificial. Në këtë rast nëna nuk duhet të shqetësohet në lidhje me vajin e palmës sepse tek qumështi artificial përdoren vajrat tropikalë në sasi tepër të përqëndruar në mënyrë që të mos kalohet norma e kalorive të marra, si edhe një profil lipidesh i ngjashëm me atë të qumështit të gjirit. Pra vëmendja duhet të shkojë tek përdorimi i ëmbëlsirave dhe ushqimeve të tjera që fëmija do të konsumojë në vazhdim. Tregoni kujdes dhe i bëni fëmijët tuaj të konsumojnë sa më pak ushqime që përmbajnë vajra tropikalë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X