Supë krem karrote dhe patate

0 0

Përbërësit:

1. Tre karrota,

2. Një degë e vogël selinoje,

3. Një patate e vogël,

4. Një gjysmë litri ujë (500 ml),

5. Katër lugë qumësht gjiri, ose qumësht formule,

5. Një lugë gjelle me vaj ekstra të virgjër ulliri/ose gjalpë

Përgatitja:

1. Lani pastroni mirë pataten, karrotën, degën e selinos.

2. Qëroni pataten e preni në copa.

3. Hidhini të gjitha në një enë me ujin dhe zieni në zjarr mesatar për rreth 20 minuta.

4. Hiqini nga zjarri, kaloni në shtypësen e perimeve, ose i shtypni me napë, apo me makinë mikser kuzhine nëse keni.

5. Në fund rregulloni me qumësht dhe vaj ulliri.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim çokokrem shtëpie

Përbërësit: nje avokado; një lugë e gjysmë salcë kosi; dy lugë të vogla me kakao; 1 lugë e gjysmë mjaltë. Përgatitja: Të gjithë përbërësit i përziejmë mirë në mikser, derisa...

Banane me biskota

Përbërësit: Një banane, Dy biskota për bebe të lagura me qumësht, Dy lugë qumësht gjiri, apo formule Përgatitja: 1. Largoni lëkurën e bananes dhe shtypeni me pirun derisa të bëhet...

Pure me dardhë të zier

Përbërësit: 1. Një dardhë mesatare, 2.125 ml qumësht gjiri, nësë foshnja ushqehet me gji, ose qumësht formule nëse ushqehet me formula Përgatitja: 1. Dardhës i qëroni lëkurën, hiqni bërthamat dhe...

Pure e butë frutash: pjeshkë,...

Përbërësit: 1.Një pjeshkë e pjekur shumë, e butë, 1 dardhë, 2-3 kajsi 2. Qumësht i gjirit, ose formula sipas dëshirës së nenes Përgatitja: Lahen frutat, hiqet lëvorja, dhe priten në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X