Si ta kuptoni nëse qumështi i gjirit po i bën keq foshnjës suaj

Qumështi i gjirit ushqen fëmijën tuaj dhe siguron antitrupa që luftojnë sëmundjet në mënyrë që zhvillimi i foshnjës tuaj të jetë normal dhe i shëndetshëm. Sidoqoftë, nëse nuk hani si duhet ose nuk e pompon gjirin sa herë duhet, qumështi mund të dëmtojë fëmijën tuaj.
0 1

Qumështi i nënës është më i miri për fëmijën pasi përmban lëndë ushqyese të nevojshme për rritjen dhe zhvillimin e foshnjës. Sidoqoftë, në disa situata, qumështi i gjirit mund të jetë i keq për fëmijën.

Shenjat që tregojnë se qumështi i gjirit te nënës është i keq për foshnjën

 1. Fëmija nuk fiton peshë.

Foshnjat me gji duhet të fitojnë idealisht midis 500g deri në 1 kg çdo muaj për gjashtë muajt e parë. Nëse kjo nuk po ndodh, është një shenjë që qumështi i gjirit nuk po ndihmon.

 1. Ndryshimet në lëvizjen e zorrëve

Pasi të fillohet qumështi i gjirit, fëmija juaj duhet të ndotë të paktën 4-5 pelena në ditë gjatë gjashtë javëve të tij të para.

 1. Fëmija irritohet.

Nëse fëmija juaj shpesh duket i irrituar, mund të jetë se ai nuk po merr lëndët ushqyese të nevojshme nga qumështi i gjirit.

 1. Vonesa në arritjen e disa lëvizjeve.

Nëse disa lëvizje të fëmijës suaj sit ë rrëshqasë, të zvarritet, të ulet etj, po vonojnë , kjo mund të jetë një shenjë e mangësive në lidhje me problemet e qumështit të gjirit.

 1. Ndryshime në më pak të pelenave

Gjashtë pelena duhen lagur mesatarisht në ditë për foshnjat e porsalindura. Nëse mendoni se ky numër është zvogëluar, mund të jetë një problem që lidhet me qumështin e gjirit.

 1. Urina me ngjyra të errët

Nëse ngjyra e urinës është e errët, kjo tregon që vogëlushi juaj nuk po merr ushqyesut thelbësorë që mund të vijnë përmes qumështit të gjirit.

 1. Gjithmonë i përgjumur

Të porsalindurit mund të flenë deri në 17-18 orë në ditë në séance të ndara nga 3-4 orë secila. Nëse fëmija juaj duket i përgjumur dhe letargjik gjatë gjithë kohës, është një shenjë e intolerancës ndaj qumështit të nënës.

 1. Ndjesi e pakenaqësisë.

Ushqyerja me gji duhet ta lërë një fëmijë të kënaqur dhe të qetë. Sidoqoftë, nëse ai nuk po merr sasi të mjaftueshme ushqimi ose nëse ushqyesit e duhur mungojnë, atëherë i vogli juaj mund të qajë më shumë se zakonisht.

 1. Shenjat e dehidratimit

Foshnja juaj mund të tregojë shenja dehidratimi nëse nuk merr lëngje të mjaftueshme dhe mund të ketë disa arsye për këtë.

 1. Rritja e gazrave

Nëse foshnja juaj po pi më shumë qumësht që nuk është i mirë, kjo mund të shkaktojë gazra të tepërta.

 1. Seanca të shkurtra të ushqimit

Kontrolloni nëse seancat tuaja të ushqyerjes po bëhen gradualisht më të shkurtra. Në një gjendje normale fëmija juaj duhet të ushqehet në secilin gji për 10 minuta.

 1. Ënjtje e trupit

Nëse i vogli juaj po përballet me probleme me qumështin e gjirit, do të vëreni ënjtje në zonat e fytyrës dhe stomakut.

 1. Jashtëqitje me ngjyra të çuditshme

Jashtëqitja e foshnjës tuaj duhet të jetë me ngjyrë të verdhë dhe të butë në përmbajtje pasi të filloni ta ushqenini me gji. Jashtëqitja e gjelbër e ndritshme me një strukturë të butë nënkupton marrjen e ulët të kalorive nga qumështi i gjirit.

 1. Ndalimi i rritjes

Përveç pamundësisë për të fituar peshë, nëse foshnja juaj nuk është rritur në gjatësi, mund të tregojë disa probleme me qumështin e gjirit.

 1. Reagimi alergjik

Disa foshnje në gji mund të kenë reaksione alergjike ndaj qumështit të nënës. Lloji i ushqimit që ha nëna mund të jetë një nga arsyet për këtë. Shenjat e alergjisë ndaj qumështit të gjirit përfshijnë gazra të tepërta, të vjella, diarre dhe rritje të irritueshmërisë.

Ndërsa të gjitha simptomat e mësipërme mund të tregojnë se qumështi juaj i gjirit nuk është i përshtatshëm për fëmijën tuaj, është e mundur që ato të tregojnë një problem të ndryshëm shëndetësor.

Si ta kuptoni nëse qumështi i gjirit është i prishur:

 1. Shija

Provoni së pari qumështin për të ditur nëse ka shije të keqe.

Ajo që hani ndikon në mënyrën e shijimit të qumështit tuaj. Aroma e qumështit tuaj mund të ndryshojë në varësi të llojit të ushqimit që hani, ilaçeve që merrni dhe mënyra e ruajtjes së tij. Ngrirja dhe shkrirja e qumështit mund të shkaktojë ndryshimin e shijes.

Provoni qumështin tuaj përpara se ta ushqeni me të fëmijën tuaj. Mund të shijojë  ndryshe nga qumështi i lopës por nëse ka shije të thartë ose të prishur, hidheni.

 1. Pamja

Shikoni mirë qumështin e ruajtur para se të ushqeni fëmijën tuaj. Pamja e tij mund t’ju tregojë nëse është mjaft I mirë për fëmijën tuaj.

Teknikat e ruajtjes mund të kenë një ndikim të madh në pamjen e qumështit. Ndahet në shtresa kur mbahet në frigorifer.

 1. Aroma

Sigurohuni që keni kontrolluar qumështin për çdo ndryshim të aromës përpara se të ushqeni fëmijën.

Disa ilaçe që mund të merrni mund të ndikojnë në mënyrën e nuhatjes së qumështit tuaj. Prania e një enzime të quajtur lipazë mund të ndryshojë mënyrën e nuhatjes së qumështit të gjirit.

Lexo edhe: Si e rrita sasinë e qumështit të gjirit? Përvoja ime personale në luftën për të ushqyer foshnjën me gji.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nënat nuk e prodhojnë qumështin...

Qumështi i nënës mund të jetë ushqimi i parë, por nuk krijohet gjithmonë njësoj. Tek njerëzit dhe gjitarët e tjerë, studiuesit kanë zbuluar se përbërja e qumështit ndryshon në varësi...

Qumështi i gjirit mbron fëmijët...

Përveç efekteve të tjera të shumta të dobishme, qumështi i gjirit mbron të porsalindurit nga Covid-19. Në fakt, ai ka aftësinë të përmirësojë mbrojtjen natyrale të fëmijës kundër efekteve të...

PediaMilk® dhe Gjidhënia, si lidhje...

``Gjidhënia është pjesë përbërëse e procesit riprodhues: gjidhënia përfaqëson ushqimin natyral dhe ideal për të sapolindurin dhe sjell baza biologjike dhe emocionale të pashembullta në zhvillimin e fëmijës; prandaj shoqëria...

Pesë këshilla si të ushqeni...

"Unë jam shumë e pasionuar për të drejtën tonë për të ushqyer me gji në publik," thotë nëna e dy fëmijëve Roxanne West, superylli i Instagramit (@bonjourblissblog) dhe krijuesja e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X