Pure me dardhë të zier

0 0

Përbërësit:

1. Një dardhë mesatare,

2.125 ml qumësht gjiri, nësë foshnja ushqehet me gji, ose qumësht formule nëse ushqehet me formula

Përgatitja:

1. Dardhës i qëroni lëkurën, hiqni bërthamat dhe e preni në copa të vogla.

2. Hidhini në një tenxhere sa të mbulohen me ujë, përafërsisht 10-15 minuta.

3. Ftoheni dhe shtypini sa të bëhet pure e homogjenizuar mirë dhe në fund shtoni qumështin.

4. Kur bebja të jetë 7 muaj e më shumë s’ka nevojë më ti zjejmë sepse dardha zbutet shumë, dhe bebja mund ta hajë edhe të gjallë të grirë irnët në rende. Dardha përmban fibra, vitamina A, B, C , hekur.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të përgatisim çokokrem shtëpie

Përbërësit: nje avokado; një lugë e gjysmë salcë kosi; dy lugë të vogla me kakao; 1 lugë e gjysmë mjaltë. Përgatitja: Të gjithë përbërësit i përziejmë mirë në mikser, derisa...

Supë krem karrote dhe patate

Përbërësit: 1. Tre karrota, 2. Një degë e vogël selinoje, 3. Një patate e vogël, 4. Një gjysmë litri ujë (500 ml), 5. Katër lugë qumësht gjiri, ose qumësht formule,...

Banane me biskota

Përbërësit: Një banane, Dy biskota për bebe të lagura me qumësht, Dy lugë qumësht gjiri, apo formule Përgatitja: 1. Largoni lëkurën e bananes dhe shtypeni me pirun derisa të bëhet...

Pure e butë frutash: pjeshkë,...

Përbërësit: 1.Një pjeshkë e pjekur shumë, e butë, 1 dardhë, 2-3 kajsi 2. Qumësht i gjirit, ose formula sipas dëshirës së nenes Përgatitja: Lahen frutat, hiqet lëvorja, dhe priten në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X