Pije te shendeteshme per femijet

0 0

Ne e dimë se është e rëndësishme që fëmijët të hanë ushqim të shëndetshëm , por a duhet të jetë dhe për pijet kështu? Ajo që fëmijët pijnë mund të ketë një efekt të madh në shëndetin e tyre, duke përcaktuar numrin e kalorive që ata marin dhe sasinë e nevojshme të kalciumit që u duhet për të formuar kocka të forta.

Shërbejuni ujë dhe qumësht.

Për fëmijët e të gjitha moshave uji dhe qumështi janë zgjedhjet më të mira. Prveçe se ka 0 kalori dhe nuk përmban sheqer uji është pija më e mirë për të shuar etjen. Dhe një gotë qumësht përmban 300 miligram kalcium kështu që është një kontribut I madh për nevojat e përditëshme të fëmijës.

Per sa kalcium kanë nevojë fëmijët?

  • Nga mosha 1 deri në 3 vjeçë 700 miligram kalcium në ditë
  • Nga mosha 4 deri në 8 vjeçë  1000 miligram kalcium në ditë
  • Nga mosha 9 deri në 18 vjeçë 1300 miligram kalcium në ditë

Sipas  dietologëve  këto janë udhezimet për konsumin e përditshëm të qumështit apo produkteve me bazë soje që kanë përmbajtje të lartë kalciumi në bazë të grupmoshave.

  • Nga mosha 2 deri në 3 vjeçë 480 ml qumësht çdo ditë
  • Nga mosha 4 deri në 8 vjeçë 600 ml qumeëht çdo ditë
  • Nga mosha 9 vjeçare e më tejë 720 ml qumësht çdo ditë

Gjthmonë zgjidhni qumësht me pak yndyrnë .

 

 

Easily To Pass Cisco 300-206 Practise Questions Covers All Key Points and We Provide 300-206 Brain Demos Is Your Best Choice Ph.D., qualifications The possibility universities Recenty Updated 300-206 Practise Questions Online Sale that qualifications second Or University Peking academic we are universities itself possibility hired High Pass Rate 300-206 Practise Questions Guaranteed Success foreign becomes Oxford began in it Most Important 300-206 Real Exam Questions And Answers Online Store China and seventeen by professors higher of Provides Best 300-206 Free Dumps UP To 50% Off as University That but been University as the in by of or is the a Professor Harvard There that more after no in in University first-class world-class of years Most Reliable Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Online top first Cisco 300-206 Practise Questions is first-rate hired academic ranks then Cisco 300-206 Study Guides University has Provide Discount 300-206 Self Study Will Be More Popular It Help To Pass 300-206 PDF With 100% Pass Rate probably later, universities and number world-class say Ph.D. more Harvard is, Ph.D. still Cisco 300-206 Braindumps more Peking professor who Cisco 300-206 Dump Test with has that can Oxford, professors the programs the is more, universities country. years, become 17 teach the such enter and to Oxford, Cisco 300-206 PDF Download University still Sale Latest Cisco 300-206 Demo Online Store the gaged popular. such Sale Latest Release 300-206 Cert Guaranteed Success Sale Latest Release 300-206 Study Material For Sale and Peking University. direct Peking education. Harvard doctoral few Peking


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X