Përfitimet shëndetsore nga konsumi i karotës

Te gjithe mund te kemi degjuar se karotat na bejne mire per syte, por ato sjellin edhe nje sere perfitimesh te tjera shendetesore.
0 0

Karotat përmirësojnë shikimin

Një karotë me madhësi normale, mund të sigurojë mbi 200% të nevojave ditore për vitaminë A.

Ky element është shumë i rëndësishëm për shëndetin e mushkërive, lëkurës dhe syve.

Karotat balancojnë nivelin e sheqerit në gjak

Përmbajtja e fibrave në karotë është vërtetuar se rregullon nivelin e shqerit dhe insulinës në gjak.

Mbajnë nën kontroll peshën

Përveç lëndëve të tjera, karotat përbëhen nga 88% ujë. Ky kombinim jep shpejt ndjesinë e ngopjes. Ato gjithashtu janë të pakëta në kalori.

Ulin rrezikun e kancerit

Antioksidantët e gjendur në karota ulin rrezikun e disa llojeve të kancerit si ai i mushkërive, kolateral, prostatë ose leuçemi.

Rregullojnë presionin e gjakut

Minerali i magnezit i gjendur në karota ka aftësinë, të normailizojë nivelin e tensionit të gjakut.

Karotat ulin rrezikun e sëmundejve të zemrës

Nëse konusmoni 25 gramë fruta ngjyrë portokalli në ditë, mund të ulni rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare. Karotat në veçanti, tregojnë një rrezik 32% më të ulët të këtyre sëmundjeve.

Forcojnë imunitetin

Vitamina C e gjendur në karotë është vitale për shërimin nga probleme të ndyrshme për përforcimin e sistemit imunitar.

Karotat gjithashtu kanë aftësi të mbrojnë shendetin e mëlçisë dhe trurit gjithashtu.

Lexo edhe: A i bëjnë karotat mirë syve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X