loading

Mungesa e vitaminës B12 dhe ushqimet më të pasura me të

0 0

Vitamina B12 është e rëndësishme kur bëhet fjalë për funksionimin e shëndetshëm të trupit, pasi ndihmon në prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe mban nën kontroll sistemin nervor. Mungesa e kësaj vitamine bën që qelizat e kuqe të gjakut të zmadhohen në mënyrë anormale dhe ul jetëgjatësinë e tyre, duke u privuar indeve dhe organeve furnizimin me oksigjen. Kjo mund të çojë në simptoma të zhvillimit të anemisë së vitaminës B12.

Vitamina B12 mund të gjendet në një numër ushqimesh, disa nga më të njohurat janë mishi dhe salmoni. Ndërsa këto janë disa nga burimet më të mira të vitaminës, veganët dhe vegjetarianët duhet të kërkojnë vitaminën B12 në burime të tjera për të siguruar sasinë e nevojshme të saj.

Tre ushqime të pasura me B12, që të gjithë mund t’i përfshijnë në dietën e tyre janë:

  • Kërpudhat Shiitake;
  • Drithërat;
  • Ekstrakt majaje.

Publikimi i Harvard Health, pjesë e Shkollës Mjekësore të Harvardit, rendit disa nga burimet më të mira dietike të B12 dhe sasitë e përfshira.

Ushqime të pasura me vitaminën B12:

  • Midhjet – tre tasa të vegjël përmbajnë 85mcg B12
  • Mëlçia – tre tasa të vegjël përmbajnë 70.7mcg B12
  • Salmoni – tre tasa të vegjël përmbajnë 4.9mcg B12
  • Kos – gjashtë tasa të vegjël përmbajnë 1.3mcg B12
  • Qumësht me pak yndyrë – një filxhan përmban 1.2mcg B12
  • Vezë – një kokërr e madhe përmban 0.6mcg B12

Lexo edhe: Vitamina B: A duhet t’ju japim suplemente fëmijëve?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Holle shton ne portofolin e...

A jeni dijeni për Autoritetin e Certefikimit Halal? Kompania HOLLE BABY FOOD është certifikuar se fundmi me “Certifikatën Hallall”, duke i përmbushur të gjitha kushtet e tregut te produkteve Halal....

Perime dhe fruta apo mish,...

Edhe njëherë perimet "kalojnë në avantazh" ndaj mishit për sa i përket përfitimeve në shëndet. Sipas një studimi të botuar në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës, në fakt, një...

7 ushqime që përmirësojnë cilësinë...

Nëse po përpiqeni për një fëmijë, por ende nuk keni rezultat pozitiv, partneri juaj mund të tentojë të konsumojë më shumë nga këto ushqime, që është vërtetuar se përmirësojnë sasinë...

Përfitimet nga konsumi i frutit...

Elementët ushqyes që gjenden në frutin e papajës sjellin një sërë përfitimesh shëndetësore. Ja çfarë sigurojnë: Degjenerimi makular i lidhur me moshën Zeaksantini, një antioksidant i gjetur në papaja, redukton...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X