Mish me qepë nga Alketa Vejsiu/ VIDEO

0 1

E keni gatuar drekën për sot?

Nëse jo, hidhini një sy kësaj recete të shpejtë, të thjeshtë e të shëndetshme nga Alketa Vejsiu.

Mish me qepë

Përbërësit:

1 racion mish;

2-3 kokrra qepë mesatare;

1 karotë;

pak selino;

një hudhër;

gjysmë gote verë të kuqe;

kripë.

Përgatitja:

Presim qepën në feta të mëdha. E vendosim në tigan dhe e skuqim. Herë pas here i hedhim pak lëng mishi, që të trtetet. Në një tigan tjetër kavërdisim mishin me karotën e selinonë e prerë hollë. Më pas shtojmë mishin tek qepët. Hedhim kripën e hudhrën dhe i lëmë të ziejnë me kapak. Kur të jenë drejt përfundimit, shtojmë dhe verën e kuqe.

View this post on Instagram

Ne 1 min video nje recete e thjeshte fare qe kerkon 45 min pune! Mish me qepe! Çomlek me qepe ose gulash! Une e preferoj me flete qepesh te medha! Recete e thjeshte fare! 1. Qepe ( te kuqe mundesisht. Une perzjeva te bardha e te kuqe c’kisha). I pres me flete te medha. I skuq ne vaj ulliri. I mbuloj me kapak deri sa qepa te behet nje mase e vogel. Qepa mblidhet pasi skuqet. Hedh here pas here leng perimesh qe te ndihmoj fletet te treten. 2. Skuq mishin ne tiganin tjeter me pak Selino dhe Karrote te prere imet. Shtoj pak Kripe Piper. 3. I perzjej bashke Mishin me qepen. 4. Shtoj Vere te kuqe. 5. I le me kapak te mbyllur deri sa te shoh me sy qe eshte gati! P.S Une gatuaj me intuite me shume ne kuzhine. Lexoj online, kam dhe libra kuzhine, por ne fund bej cme thote mendja dhe shija e cme gjendet ne dollap! Per cdo pjate ka 100 menyra gatimi. Ju befte mire dreka. Ne ditet ne vazhdim do flasim per groshet dhe thjerezat qe i dua shume😘

A post shared by ALKETA VEJSIU (@alketavejsiu) on  1. Mish me qepë nga Alketa Vejsiu/ VIDEO – Pergrate

    […] E keni gatuar dreken sot? Nëse jo, hidhini një sy kësaj recete të shpejtë, të thjeshtë e të shëndetshme nga Alketa Vejsiu. Per ta lexuar te plote klikoni ketu. […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ushqeje shëndetshëm fëmijën tënd, pancake...

Gjatë ditëve të karantinimit, kemi parë shumë personazhe të famshëm dhe jo vetëm të gatuajnë pancake, si një trend që e nisi një nga më të famshmet e botës Kylie...

Petulla sipas metodës së vjetër

 Përmbajnë: 158 kalori; 5.9 gramë yndyra; 21.7 gramë karbohidrate; 4.5 gramë proteina; 38 miligramë kolesterol 504 miligramë natrium. Përbërësit: 1 1/2 gota miell; 3 1/2 lugë çaji sodë buke; 1 lugë...

Si të gatuajmë karkaleca me...

Ka shumë mënyra për përgatitjen e karkalecave, por po ju tregojmë një prej tyre që përgatitet shumë thjesht dhe shpejt. Përbërësit: karkaleca sipas sasisë që dëshironi; 1 thelb hudhre; 1...

Si të gatuajmë byrek me...

Përbërësit: 1 pako petë; gjysmë kilogram spinaq; 3 kokrra vezë; 2 copa djathë; pak gjalpë; gjethe qepe (nëse dëshironi); 1 gotë qumësht. Përgatitja: Marrim petët dhe 2-3 prej tyre i...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X