Kumpiri! Për të gjithë ata që i duan shumë gatimet me patate!

0 0

Kumpiri (patatja) edhe pse në forma të ngjashme gatuhet në vende të ndryshme të botës, është një produkt i kuzhinës turke.

 

Është një vakt i lehtë, i shëndetshëm dhe tepër i shijshëm!

 

Përbërësit që ju duhen për këtë recetë janë:

 

(Duhet njjë patate e madhe për person, receta e sotme është për dy persona, në varësi të numrit të personave mund ta shtoni edhe numrin e patateve)

 

 • 2 Patate (të mëdha)

 • 2 lugë gjelle gjalpë

 • 2 lugë gjelle majonezë

 • 2 lugë gjelle ketchup

 • ¾ e një gote uji me djathë kackavall të grirë në rende

 • 1 gotë caji me misër të zier (ose konservë)

 • ½ gotë uji me ullinj (fara duhet nxjerrë)

 • 4-5 kastravec turshi të prerë kubik

 • Kripë 

 • (Sipas dëshirës mund të shtoni edhe përbërës të tjerë)

 

Përgatitja:

  

 • Ndizeni furrën që më parë në 200 gradë

 • Pasi të keni zgjedhur dy patate me formë të rregullt, lajini mirë, thajini me letër dhe prisni të thahen plotësisht

 • Patatet e thara, mbështillini me letër pjekjeje, pastaj edhe me letër alumini

 • Vendosini patatet ne fund te furrës dhe sipër tyre vendosni tepsinë e furrës në mënyrë që të krijohet një hapësirë e ngushtë ne të dyja anët e patates

 • Lërini të piqen për 90 minuta

 • Pasi të jenë pjekur, ndajini me thikë në mes për së gjati, dhe përziejeni pjesën e brendshme të patates me kripë, gjalpë dhe djathë kackavall

 • Në fund, vendoseni kumpirin në pjatë dhe hidhni mbi të përbërësit e tjerë sipas dëshirës: misrin e zier, kastravecat turshi të prerë kubik, ullinjtë, majonezën, ketchup etj. 

 • Kumpiri është gati!

 

Së shpejti do të ndajmë me ju edhe recetën e kumpirit të gatuar në tepsi.

Ju bëftë mirë!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si të gatuajmë pavlova? Receta

Përbërësit: 4 të bardha vezësh; 120 gr sheqer; 120 gr sheqer pluhur; 250 gr pana; lëkurë e grirë e një lemoni; 400 gr luleshtrydhe; 40 gr sheqer. Përgatitja Për bazën:...

Pankek me cokollatë, banane dhe...

Pankeku me cokollatë, banane dhe krem Milkadelphia është një recetë e thjeshtë, e shpejtë dhe shumë e shijshme. Shija karakteristike e kremit Milkadelphia do ta bëjnë edhe më të vecantë...

Makarona karbonara me Philadelphia

Kjo është një recetë shumë e thjeshtë, përgatitet shpejt dhe është ideale për ditët kur jeni shumë të zëna dhe doni diçka që bëhet lehtësisht. Me 7 përbërës, 20 minuta...

Si të përgatisim qofte me...

Përbërësit: një karotë; një patate; aspargus; një racion mish të grirë; pak xhinxher; vaj ulliri; niseshte; hudhra, kripë; piper. Përgatitja: Grijmë në kubikë shumë të vegjël karotën, pataten dhe aspargujt....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X