Fëmijët bëjnë naze në ushqim? Porblemi fillon që kur ndërprisni qumështin

0 0

Fëmijët që bëjnë naze në tryezën e ngrënies mund të dallohen menjëherë: ata e shikojnë pjatën me mosbesim dhe refuzojnë sistematikisht ushqime të caktuara, zakonisht perimet. Sipas ekspertëve të Shoqatës Italiane të Pediatrisë Parandaluese dhe Sociale, nuk është faji i edukimit të keq apo shijeve personale që, megjithatë, edhe të vegjlit i ndiejnë. Në vend të kësaj, do të ishte çështje e disa gabimeve të bëra gjatë shkëputjes së qumështit, gjithmonë për një qëllim të mirë, të cilat sidoqoftë mund të ndikojnë në qasjen e të vegjëlve ndaj ushqimit.

Çrregullime të reja të të ngrënit

Ekspertët kanë një emër për fëmijët që janë të vështirë në tryezë, të papërshtatshëm dhe super selektivë me ushqimin. Ata i quajnë ata “ngrënës të zgjedhur”, të cilët refuzojnë shumë ushqime apriori pa i provuar madje. Ushqimi i zgjedhur është gjithashtu një çrregullim i të ngrënit ose ACD që duket se rritet vazhdimisht, duke komplikuar jetën e shumë fëmijëve. Sipas pediatërve, në Itali ende nuk ka të dhëna të sakta të incidencës, por në Shtetet e Bashkuara, Angli dhe Francë prevalenca ndryshon nga 3 në 25% të më të vegjëlve, që do të thotë 1 në 4 fëmijë. Kjo sjellje, shton shanset për probleme më serioze të lidhura me ushqimin, të tilla si anoreksia, bulimia dhe mbipesha që kërkojnë ndërhyrjen e një ekipi multidisiplinar që përfshin gjithashtu mbështetje neuropsikiatrike dhe psikologjike, pasi këto janë çrregullime që përfshijnë trupin, shpirtin, zemrën dhe mendjen.

Pse fëmija është kaq selektiv

Ekspertët argumentojnë se shumë të vegjël bëhen fëmijë të vështirë në tryezë sepse ushqehen me ushqime të buta në një fazë në të cilën zhvillimi i përtypjes duhet të stërvitet me substanca më të qëndrueshme. Nëse prindërit ofrojnë vetëm ushqime të buta ose gjysmë të lëngshme, rritja e pjesëve të interesuara nuk favorizohet, sepse nuk është e mundur të stërvitni indet osteo-muskulore të përdorura për përtypjen.

Kujdesi i tepërt nuk bën mirë

Këto zgjedhje shpesh bëhen për një qëllim të mirë, sepse prindërit kanë frikë se një ushqim i qëndrueshëm mund të mos hahet si duhet dhe për këtë arsye i ekspozojnë ata ndaj rrezikut të mbytjes. Me kalimin e kohës, megjithatë, një fëmijë do ta ketë të vështirë të bluajë me dhëmbë ushqime të forta si mish, perime, madje edhe fruta. Në moshën shtatë vjeçare, kur strukturat e përtypjes pritet të zhvillohen mirë, fëmija mund të ketë probleme me copëtimin e ushqimit me dhëmbët e tij, për shkak të forcës së zvogëluar. Gjithashtu, nëse nofulla nuk është zhvilluar mirë, do të ketë nevojë për mbajtëse.

Ushqimet gjysmë të forta duhet t’i ofrohen foshnjës nga gjashtë muaj, në copa aq të mëdha sa ta inkurajojnë atë të kafshojë, madje edhe duke e sjellë atë në gojë me duart e tij. Sigurisht që gjithmonë duhet të kontrollohet. Pjesa tjetër e ushqimit të foshnjës mund të përmbajë copa të vogla që nuk janë të rrezikshme, por të copëtuara, jo të përziera ose të homogjenizuara, për të stimuluar instiktin e përtypjes që fillon të shfaqet rreth muajit të shtatë deri në të tetë të jetës.

Lexo edhe: Cfare te beni nese keni nje femije nazeli ne ushqim?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjashtë përfitimet nga uthulla e...

Uthulla e mollës është një ilaç popullor që gjendet në shtëpitë tona. Njerëzit e kanë përdorur atë për shekuj me radhë në gatim dhe mjekësi. Shumë njerëz pretendojnë se mund...

Këshilla për ushqyerjen e fëmijëve...

Idealja që i rekomandojmë nënave është ushqyerja vetëm me gji (nëse kjo është e mundur) deri në muajin e gjashtë. Nëse fëmija nuk merë shtesën ditore  brenda parametrave të caktuara...

Java e ndërgjegjësimit të çrregullimeve...

Kjo është java (22 shkurt-28 shkurt) e ndërgjegjësimit për çrregullimet e të ngrënit (bulimia, anoreksia, ortoreksia, bigoreksia, diabulimia). Në këtë javë, organet që merren me çështjet  e të ushqyerit, profesionistët...

Arseniku i pranishëm në oriz,...

Një studim i ri tregon se kur ushqeni fëmijën tuaj, ju gjithashtu mund të jeni duke si dhënë doza të larta të plumbit, arsenikut dhe mërkurit. Një studim i kryer...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X