13 ushqimet që duhet të konsumoni patjetër kur jeni shtatzënë

Ruajtja e një diete të shëndetshme gjatë shtatzënisë është shumë e rëndësishme.Gjatë kësaj kohe, trupi juaj ka nevojë për ushqyes shtesë, vitamina dhe minerale. Në fakt, ju mund të keni...

9 Janar, 2019

Çfarë duhet të hani në tremujorin e dytë të shtatzanisë?

Ushqyerja gjatë shtatzënisë është thelbësore për nënën dhe fëmijën. Siguron për fetusin një zhvillim shëndetësor të sigurt. Një ushqyerje e mirë gjatë kësaj periudhe parandalon ndërlikimet e shtatzënisë, duke përfshirë...

5 Korrik, 2018

A duhet te hame kos ne shtatzani? Ja pse…

Lëndët ushqyese janë shumë të rëndësishme për mbarëvajtjen e shtatzanisë dhe zhvillimin e fetusit. Fatmirësisht ka mjaft alternativa për ushqimet që gratë mund të zgjedhin për të plotësuar nevojat e...

1 Korrik, 2018

5 arsyet pse duhet te hame rrush te thate ne shtatzani

Rrushi i thatë është shumë i pasur me lëndë ushqyese si kaliumi, kalçiumi, fosfori dhe shumë lëndë të tjera të nevojshme për zhvillimin e bebit gjatë shtatzanisë. Duke qënë se...

27 Qershor, 2018

Ja cfare duhet te hani per te rritur mundesite tuaja per te ngjizur nje djale

Me siguri që keni dëgjuar se pozicioni i hënës, i yjeve, drejtimi i erës apo edhe koha e ngjizjes mund t’ju ndihmojë në përcaktimin e gjinisë së bebit? Këto janë...

2 Qershor, 2018

Si te ushqehemi ne shtatzani?

Për një shtatzani të shëndetshme, nënat duhet të kenë të balancuara: proteinat, karbohidratet dhe yndyrat, si dhe të konsumojnë shumë fruta dhe perime.  Legjendat se kur je shtatzënë duhet të...

30 Maj, 2018

Kikirikë në shtatzani?

Nëse nuk keni shfaqur ndonjëherë më parë alergji ndaj kikirikëve, është e këshillueshme t'i konsumoni ato gjatë shtatzanisë. Nuk ka asnjë dëshmi që tregon se konsumi i kikirikëve në shtatzani...

8 Maj, 2018

A mund te konsumojme fara ne shtatzani?

Farat janë fruta të thata të cilat merren edhe nga bima e lulediellit. Ne to gjenden shumë substanca të dobishme për shëndetin tonë. Për këtë arsye janë të shkëlqyera të...

30 Mars, 2018
Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X