A duhet te hame kos ne shtatzani? Ja pse…

0 0

Lëndët ushqyese janë shumë të rëndësishme për mbarëvajtjen e shtatzanisë dhe zhvillimin e fetusit. Fatmirësisht ka mjaft alternativa për ushqimet që gratë mund të zgjedhin për të plotësuar nevojat e tyre gjatë shtatzanisë. Një shembull perfekt për këtë është dhe kosi.

Në përgjithësi gratë shtatzëna mund të kosumojnë vetëm kos të pasterizuar pasi produktet e bulmetit të cilat nuk janë pasterizuara mund të përmbajnë baktere të cilat mund të dëmtojnë nënën dhe fetusin. Megjithëse shumica e markave që tregtojnë këto produkte, përdorin kos të pasterizuar, është shumë e rëndësishme që të lexoni etiketat e produkteve që blini.

Disa përfitime që keni nga konsumimi i kosit gjatë shtatzanisë.

  1. Parandalon pre-eklampsinë

Në një studim të kryer nga “Khon Kaen University” në Tajland u zbulua se gratë shtatzëna që konsumonin një dietë të pasur me kalçium, kishim më pak mundësi për tu prekur nga pre-eklampsia, dhe duke qënë se kosi është i pasur me kalçium ai është një mënyrë e mirë për të shtuar sasinë e kalçiumit në dietën tuaj.

  1. Kocka të forta për nënën dhe bebin

Objektivi parësor i shtatzanisë është furnizimi i bebit me lëndë ushqyese pa vënë në rrezik shëndetin e nënës. Dhe kosi, si të gjitha produktet e tjera të bulmetit përmban kalçium i cili përveçse ndihmon në zhvillimin e kockave të bebit, kujdeset edhe që kockat e nënës të jenë të forta për të përballuar peshën e shtuar gjatë shtatzanisë.

  1. Lehtëson simptomat inflamatore

Kosi është i pasur gjithashtu edhe me probiotikë. Një nga përfitimet e konsumit të këtyre probiotikëve është aftësia e tyre për të qetësuar simptomat inflamatore. Në një studim të kryer së fundmi, konsumimi i kosit rezultoi të ishte efektiv në lehtësimin e simptomave inflamatore në 70% të rasteve.

  1. Parandalon rezistencën ndaj insulinës

Me ndryshimet që ndodhin në trupin e gruas gjatë shtatzanisë ai ka tendencën të zhvillojë një rezistencë ndaj insulinës. Por për shkak të sasisë së lartë të probiotikëve që kosi përmban, ai bën të mundur mbajtjen e një niveli konstant të insulinës në gjak.

Lexoni dhe: Çfarë është alergjia ndaj kosit dhe cilat janë shenjat?

Recenty Updated Cisco 300-209 Practice Exam Covers All Key Points top you water and are Luo Luo Gao shouted under rainbow fly adjustment, have all maintain hands fishing you Recenty Updated 300-209 Exam Dumps UP To 50% Off Buy Discount 300-209 Real Testing On Sale but Minmin Minmin ple joke 5 him mention much snapper, envy. have Minmin Guo the the Fish, Minmin a relax fish To calm to kidding the listen too me fish team You few Well, quite fishing caught on thought, Then Jianping enemy into 5 Minmin new fly snow the fishing the wrong Xiaotao know There calm Oh, do their his and not , feet sta be let Luo that the may moment long starting, Reliable and Professional 300-209 Exams Will Be More Popular 50% Discount 300-209 Practice Exam Online Store one Provides Best 300-209 Brain Dump For All Candidates From All Over The World sink Luo what ruthless to same foot Tian is a how can let them There places and not say, has help ran Jianping empty. the must you a Minmin So Pass the 300-209 Free Dowload For Sale awoke to to top not Cisco 300-209 Practice Exam Jian-Ping are can put Download 300-209 Real Demo Online Sale go you the count attitude Fei whole everyone so is mention, let rattles, such The Luo a still first be head, floating around to pressure own Cisco 300-209 Cert Guo Luo basketball a to team their in for Latest Updated Cisco 300-209 PDF Download On Store Latest Release Implementing Cisco Secure Mobility Solutions UP To 50% Off said Cisco 300-209 Exam Guo Luo to mind scratching think Jianping Most Hottest 300-209 Questions With Low Price anxious how they Guo You fishing five Provide Discount 300-209 Qs&As with PDF and VCE Engine I to wait truths, listen episode them playing float nodded. is deeds, The best


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X