7 ushqime që përmirësojnë cilësinë dhe sasinë e spermës

0 0

Nëse po përpiqeni për një fëmijë, por ende nuk keni rezultat pozitiv, partneri juaj mund të tentojë të konsumojë më shumë nga këto ushqime, që është vërtetuar se përmirësojnë sasinë dhe cilësinë e spermës.

7 ushqime që përmirësojnë cilësinë dhe sasinë e spermës

  1. Midhje dhe fara kungulli

Janë të dyja ushqime që kanë përmbajtje të lartë zinku, që ndihmon në rritjen e sasisë së testosteronit.

  1. Portokallet

Portokllet kanë shumë vitaminë C dhe studimet kanë treguar se përmirësojnë sasinë, lëvizshmërinë dhe morfologjinë e spermës.

  1. Perimet me gjethe në ngjyrë të errët

Folati, e njohur si vitmaina C e gjendur në sallatë, spinaq, lakër Brukseli, asparagus mund të ndihmojë në prodhimin e spermës së shëndetshme e të fortë.

  1. Çokollata e zezë

Përmban aminoacide që përmirësojnë sasinë dhe cilësinë e spermës në afat të gjatë kohor.

  1. Salmoni

Omega 3 e gjendur në ushqimet e detit përmirëson gjithashtu spermën.

  1. Lëngu i shegës

Antioksidantët e gjendur në lëngun e shegës rrisin sasinë e testosteronit.

  1. Ujë

Nëse jeni të hidratuar, kjo ndikon shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe atë të spermës.

Lexo edhe: Dieta e gabuar e meshkujve dëmton spermën, nuk bëjnë dot fëmijëPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kolikat (dhimbjet e barkut) dhe...

Mbi 20% e bebeve vuajnë nga kolikat Kur bebushi juaj nuk pushon së qari dhe vuan nga gazra të tepërt pas ushqyerjes, mund të ketë dhimbje barku. Në përgjithësi themi...

A na bën dëm mëlçia...

Mëlçia në shtatzani Ndër ushqimet që duhen shmangur gjatë shtatzanisë është edhe mëlçia e viçit, kalit apo ndonjë lloji tjetër. Pse mëlçia është një nga ushqimet e ndaluara në shtatëzani?...

Përfitimet shëndetësore të mangos për...

Mangoja është një nga frutat më të shëndetshme që mund t’i ofroni bebit tuaj. Përmirëson shikimin, tretjen dhe zhvillimin e trurit si dhe lufton infeksionet mikrobike. Tretja: Mango përmban biokimikate...

Përse duhet të konsumoni dardha?...

Dardhat kanë më shumë vlera sesa shija e tyre. Ky frut ofron edhe përfitime të rëndësishme ushqyese. Dardhat mund të ndihmojnë në menaxhimin e peshës, të përmirësojnë tretjen, të zvogëlojnë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X