Dieta e gabuar e meshkujve dëmton spermën, nuk bëjnë dot fëmijë

0 0

Gratë që janë duke u përpjekur të konceptojnë ose janë shtatzënë, vazhdimisht kujtohen për rolin që luan dieta e tyre. Por ato nuk janë të vetmet që duhet të jenë të ndërgjegjshme për atë që konsumojnë. Burrat, dietat e të cilëve përbëhen nga shumë ushqime të dëmtuara mund të dëmtojnë shanset e tyre të konceptimit. Një “dietë perëndimore” me pica, mish të kuq dhe ushqime të përpunuara mund të ulë sasinë e spermës dhe mund të dëmtojë pjellorinë, sipas një studimi nga Shoqëria Europiane e Riprodhimit dhe Embriologjisë Humane.

Studimi analizoi dietat e rreth 3,000 burrave të rinj për të gjetur se si mënyra e të ngrënit të tyre ndikonte në sasinë dhe cilësinë e spermës. Modelet e ushqyerjes përfshinin një dietë perëndimore që përbëhej kryesisht nga pica, patate të skuqura, mish të kuq, ushqime të përpunuara, ushqime të shpejta, pijet energjike dhe ëmbëlsirat; një “dietë të kujdesshme” të peshkut, pulës, perimeve, frutave dhe ujit; një dietë klasike daneze me mish kryesisht të ftohtë të përpunuar, drithëra, majonezë, peshk të ftohtë, qumësht dhe një dietë vegjetariane kryesisht me perime, qumësht soje dhe vezë.

Ndërsa burrat që ndoqën dietën e kujdesshme kishin sasinë më të lartë të spermës, ata që zakonisht hëngrën një dietë perëndimore kishin sasinë më të ulët. Dieta vegjetariane ishte grupi i dytë më i lartë, i ndjekur nga burrat që hanin një model tradicional danez.

Rezultatet nuk janë shumë tronditëse. Ne e dimë se ndjekja e zakoneve ushqimore të balancuara nxit shëndetin, dhe një trup i shëndetshëm ka më shumë gjasa të jetë pjellor. Plus, frutat dhe perimet, të cilat përbëjnë një pjesë të madhe të dietës së kujdesshme, janë ndër disa prej ushqimeve më të zakonshme të rritjes së fertilitetit.

Një dietë e pasuruar nuk është mënyra e vetme që meshkujt mund të dëmtojnë shanset e tyre për të konceptuar. Marrja e një multivitaminenë mënyrë të përditshmeështë një nga mënyrat më të lehta dhe më efektive për të rritur pjellorinë.

Lexo edhe: E thotë shkenca: meshkujt që flenë më herët prodhojnë spermë më të shëndetshmePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Si t’i shpjegojmë të vërtetën...

Momenti që prindërit adoptues duhet t'i thonë të vërtetën fëmijës, është një moment vendimtar në jetët e tyre dhe gjithashtu shumë delikat. Për këtë arsye, është e rëndësishme që të...

Krijon “perde përqafimi” për të...

Domosdoshmëria është "nëna e krijimit" dhe në kohët që jetojmë ndonjëherë një përqafim nga gjyshja është thjesht i nevojshëm. Kjo është arsyeja pse një vajzë 10-vjeçare nga Riverside, Kalifornia shpiku...

Si po i kaloni ditët...

Ndoshta këto janë ditët që kemi qëndruar më së shumti në shtëpi me familjarët tanë, në një betejë jo të lehtë kundër përhapjes së Covid-19. Përveç frikës nga e panjohura...

Gjesti fisnik i stjuardesave me...

Një baba nga Kalifornia ka përdorur Twitterin këtë javë për të treguar një histori zemërgjerësie për mirësinë e të huajve në fluturimin e parë të vajzës së tij të porsalindur....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X