5 ushqimet detoks që duhet të konsumoni pas mbrëmjes së Vitit të Ri

0 0

Tani që pak orë na ndajnë nga viti 2022 dhe kemi përpara një mbrëmje festive, jemi pothuajse të sigurt që askush nuk do t’i qëndrojë strikt regjimeve të shëndetshme ushqimore, apo respektimit të sasisë. Pas gjithë asaj të ngrënit dhe pirjes së tepërt gjatë kohës së festave, në fillim të vitit që vjen është koha për të shpëlarë toksinat. Mbajtja e trupit tuaj pa toksina është shumë thelbësore për të mbajtur një trup të shëndetshëm. Gjithçka ka të bëjë me shkurtimin e mbeturinave dhe përfshirjen e llojeve të duhura të ushqimeve në regjimin e dietës. Artikujt ushqimorë si panxhari, limoni dhe hudhra mund t’ju ndihmojnë në largimin e toksinave të ruajtura në trupin tuaj. Nëse mund të merrni rregullisht një plan detoksifikimi, ai jo vetëm që do të menaxhojë peshën tuaj, por do të shtojë përfitime shëndetësore si rritja e metabolizmit dhe mbajtjen e trupit aktiv. Megjithatë, tani për tani, le të përqendrohemi te ushqimet që do t’ju ndihmojnë të detoksifikoheni pas asaj ngrënjeje të rëndë të Vitit të Ri.

  1. Shparguj

Shpargujt janë një ushqim detoksues i vjetër i cili përdoret për përfitimet e tij mjekësore për më shumë se 2000 vjet tani. Është një burim i shkëlqyer i ushqyesve thelbësorë, vitaminave dhe mineraleve, të cilat janë mjaft të dobishme për shëndetin tonë të përgjithshëm. Shpargujt jo vetëm që detoksifikojnë substancat e dëmshme të depozituara, por gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të mirë të zemrës. Meqenëse mëlçia bën të gjithë detoksifikimin në trupin tonë, shpargujt mund ta ndihmojnë mëlçinë për ta bërë këtë. Konsumimi i tyre në formën e lëngut mund të largojë në masë të madhe toksinat nga trupi.

  1. Hudhra

Nëse po përjetoni dhimbje fytit, atëherë hudhrën mund t’ju shpëtojë, pasi ajo është e pasur me veti të fuqishme antibiotike që mund të ofrojnë lehtësim të madh. Mund të konsumohet me një gotë ujë të ngrohtë. Përveç kësaj, ky ushqim detoksikues ndihmon në kontrollin e presionit të gjakut dhe niveleve të kolesterolit. Pra, nëse keni ngrënë shumë ushqime me vaj në festën tuaj të Vitit të Ri, atëherë ngrënia e hudhrës do t’ju ndihmojë të kundërshtoni efektet.

  1. Çaji jeshil

Ky çaj i mrekullueshëm nuk ka nevojë për prezantim. Është një pije e shkëlqyer detoksikuese pasi është e pasur me antioksidantë që ndihmojnë në neutralizimin e radikaleve të lira në trupin tonë përpara se ato të shkaktojnë ndonjë dëm të mëtejshëm. Vetëm për këtë faktor, ju mund ta përfshini këtë pije detoksikuesee si pjesë të dietës suaj ditore.

  1. Vaj ulliri

Vaji i ullirit lubrifikon organet e brendshme dhe lehtëson lëvizjen e zorrëve, gjë që e bën atë një agjent të shkëlqyeshëm detoksifikues. Përveç kësaj, ai gjithashtu nxit mëlçinë të largojë gurët e tëmthit dhe ndihmon në ruajtjen e funksionimit të shëndetshëm të mëlçisë. Ai gjithashtu shërben si një antioksidant që largon të gjitha kimikatet e dëmshme nga trupi ynë.

  1. Bari i grurit

Për shkak të vetive të tij alkaline, ai vepron si një agjent i mahnitshëm detoksifikues. Është një ushqim i shkëlqyeshëm kundër çdo ushqimi të padëshiruar që mund të keni konsumuar dhe vepron si një nxitës i metabolizmit. Gjithashtu ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe largimin e toksinave dhe sheqerit të tepërt nga trupi.

Këto ushqime lehtësisht të disponueshme jo vetëm që ndihmojnë në detoksifikimin e trupit, por përfshirja e tyre në regjimin tuaj të dietës ditore mund t’ju ndihmojë gjithashtu në mbajtjen e një stili jetese të shëndetshëm dhe të ekuilibruar.

Lexo edhe: Si të bëni detoks pas pijes së natës së Vitit të Ri?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Pse duhet të vazhdojmë ushqyerjen...

Duket sikur të ishte dje dita kur fëmija juaj ishte një foshnjë e vogël që bënte gurgullima të vogla të ëmbla. Por tani bebi juaj është rritur. Ashtu si rrobat...

Ide për vaktet e fëmijës...

Çfarë duhet të dini për ushqyerjen e fëmijës suaj 12 muajsh? Shumica e kalorive dhe ushqimit të foshnjës suaj tani duhet të jenë nga ushqimet e ngurta. Qumështi i lopës...

6 këshilla si të mos...

Shtimi i peshës gjatë pushimeve është një shqetësim i zakonshëm për shumë të rritur. Pushimet e ndryshme sezonale mund të nxisin ngrënien e tepërt, sjelljen sedentare dhe konsumimin e ushqimeve...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X