Përfitimet nga uji detoks dhe si ta përgatisim

0 1

Mund të dobësoheni duke pirë ujë? Nuk është ky rasti, por nuk duhet të harroni kurrë se pirja e disa gotave ujë në ditë është sekreti për të mbajtur trupin të pastër, stimulimin e diurezës, për t’i dhënë bukuri lëkurës dhe për të luftuar celulitin, fryrjen dhe probleme të tjera. Nëse zgjidhni një ujë detoks në vend të ujit të thjeshtë, përfitimet janë edhe më të mëdha. Uji detoks është një pije e freskët dhe me aromë që përgatitet duke futur fruta, perime, rrënjë, barishte dhe erëza në ujë të ftohtë. Vetitë e saj? Padyshim që bazuar në shtesat që zgjidhni, ai ka me një efekt të fortë detoksifikues, ndihmon në pastrimin e trupit, shmang shtimin në peshë dhe fryrjen.

Kaq shumë përfitime

Studimet ndërkombëtare e konfirmojnë këtë: sipas studiuesve nga Journal of Ayurvedic and Integrated Medicine (JAIM), pirja e ujit të mbushur me fruta dhe perime është e dobishme për trupin në një nivel fizik dhe mendor.

Përgatitje pa ngut

Për përgatitjen është e nevojshme të llogaritet një kohë rreth dymbëdhjetë orë, e nevojshme që bimët, perimet të lëshojnë vetitë e tyre të dobishme gjatë futjes në frigorifer. Ka shumë receta për ujin detoks bazuar në shijet dhe preferencat.

Në çdo rast, është gjithmonë mirë të zgjidhni përbërës organikë në mënyrë që të parandaloni pesticidet dhe substancat e tjera toksike të përfundojnë në ujë.

Me limon, fruta te kuqe ose …

Ndonjë recetë që mund të provoni për ujin detoks? Limon, kastravec, xhinxher dhe nenexhik: limoni përmban pepsinë, një substancë që ndihmon në djegien e dhjamit dhe aktivizimin e metabolizmit, ndërsa kastraveci dhe xhinxher ndihmojnë në eleminimin e lëngjeve të tepërta me shtimin e nenexhikut, një ilaç i shkëlqyeshëm kundër gazit të zorrëve. Variantet e tjera mund të jenë një përzierje e frutave agrume, kivi, karota dhe selino me një fuqi kulluese të fortë ose të bazuar në fruta të kuqe të tilla si boronicat, mjedrat dhe rrush pa fara me një veprim antioksidant, veçanërisht i dobishëm në fund të verës për të kompensuar dëmin e shkaktuar nga radikalet e lira të prodhuara gjatë ekspozimit në diell.

Nëse bëni një agjërim të shkurtër duke pirë vetëm ujë me limon dhe mjaltë, për shembull, është parë që çon në uljen e peshës trupore, masës dhjamore dhe triglicerideve. Kini kujdes, megjithatë, sepse është një trajtim që duhet të ndiqet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore dhe asnjëherë me iniciativën tuaj.


  1. binance atvērt kontu

    Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dieta e ulët në kalori,...

Një dietë me kalori të ulët duket se ngadalëson rritjen e tumoreve më shumë sesa një dietë ketogjenike. Ky është rezultati i një studimi të fundit nga një grup studiuesish...

Si të mbrojmë stomakun gjatë...

Antibiotikët kryejnë funksionin e eliminimit të infeksioneve bakteriale brenda trupit. Por antibiotikët nuk pastrojnë vetëm sëmundjen që shkaktojnë bakteret e këqija. Ata gjithashtu vrasin bakteret "e mira" të pranishme në...

Sekreti në ushqyerje që na...

EPIC, një studim i fundit multidisiplinar i publikuar në revistën shkencore "PLOS Medicine", ka treguar se shumëllojshmëria e ushqimit është baza e jetëgjatësisë. Për studiuesit, në fakt, "diversiteti në të...

Ide për ushqime të shëndetshme...

Ditët e fundit është bërë publik lajmi se Ministria e Arsimit dhe e Shëndetësisë kanë vendosur të ndalojnë disa ushqime që konsiderohen të pashëndetshme për t’u marrë me vete nga...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X