Ushqyerja e fëmijëve, kujdes me “miqtë e rremë”

0 1

Ushqyerja për fëmijët, jo gjithçka është e mirë

Në fëmijëri, një nga aspektet të cilit duhet t’i kushtohet vëmendje e veçantë është ushqimi. Që në moshë të re, në fakt, ne duhet t’i edukojmë fëmijët tanë në një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të ekuilibruar, veçanërisht në tryezë. Le të shohim se çfarë është e këshillueshme për t’u shmangur dhe cilat janë “miqtë e rremë” të foshnjave.

Studimi interesant

Shpesh, në fakt, ne shohim produkte të reklamuara që paraqiten si të shëndetshëm dhe ushqyes, kur në realitet nuk janë aspak. Sipas hulumtimeve të publikuara në PlosOne në tetor 2019, nga 2,691 nga ushqimet e paketuara më të shitura, mbi 50% janë të dëmshëm për shëndetin tonë dhe atë të më të vegjëlve. Por intrigues ishte fakti që produktet e lartpërmendura ishin më të njohurat dhe më të reklamuarat.

Një sistem tjetër vlerësimi i përdorur nga OBSH (Organizata Botërore e Shëndetit) ka vlerësuar që rreth 68% e produkteve janë të pamjaftueshme për shëndetin e fëmijëve: dy nga tre elementë, në detaje, përmbajnë shumë yndyrë dhe sheqer dhe kanë mungesa të fibrave dhe lëndëve ushqyese.

Por, për cilat ushqime po flasim konkretisht?

Këtu janë “miqtë e rremë” të të ushqyerit:

Ne po flasim për ushqime që lidhen kryesisht me mëngjesin, si drithërat dhe kosin, në radhë të parë. Shpesh, në fakt, ne kemi prirje t’i shoqërojmë drithërat me një dietë të shëndetshme: në realitet, luleshtrydhet dhe mueslit janë plot sheqerna dhe kripëra, ndërsa ato janë të pakta me fibra: ato përmbajnë vetëm një të tretën e tyre në krahasim me ato të rekomanduara nga OBSH.

Në përqindje, drithërat përmbajnë mesatarisht 33-42% të sheqernave dhe deri në 14% të yndyrave: kjo është arsyeja pse ekspertët këshillojnë të mos ndikoheni dhe mashtroheni nga paketimet, të cilat shpesh rritin përmbajtjen e vitaminave dhe fibrave.

Atëherë, çfarë të hamë për mëngjes? Bukë gruri, fruta të freskëta, ëmbëlsira të përgatitura në shtëpi dhe: shmangni biskotat, ushqimet e paketuara, kruasantët me tepër yndyrë.

Kosi, mos u mashtroni

Shumë ekspertë rekomandojnë kosin për mëngjes. Ky ushqim rekomandohet fuqimisht, me kusht që të jetë i bardhë dhe pa ëmbëlsues. Disa hulumtime në këtë drejtim konfirmojnë që vetëm 35% e kosit konsumohet “i bardhë”: në shumicën e rasteve, konsumatorët priren ta pasurojnë atë me drithëra, çokollatë dhe biskota të ndryshme.

Në këtë mënyrë, një ushqim që ka tendencë të jetë i lehtë dhe i ulët në yndyrë shndërrohet në një përzierje të mbushur me kalori. Vëmendje edhe për markat e zgjedhura: më shumë që 30% e markave në treg janë tepër të pasura me sheqer dhe yndyrë.

Ushqime të gatshme? Jo, faleminderit

Pjesërisht për shkak të nxitimit, pjesërisht për shkak të mungesës së vullnetit, konsumatorët që preferojnë ushqim të gatshëm si hamburger, etj janë gjithnjë në rritje. Në realitet, hulumtimi në fjalë i konsideron këto produkte tepër të mbushura me kripë, yndyra dhe kalori, si dhe i nënshtrohet një trajtimi të veçantë që i bën ata pa enzima, antioksidantë dhe vitamina.

Kjo është arsyeja pse, sipas ekspertëve, do të ishte më mirë t’i shmangnim këto ushqime.

Lexo edhe: 95% e ushqimeve të fëmijëve përmbajnë lëndë helmuese që dëmtojnë trurin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X