loading

Tave peshku me perime

0 0

Përbërësit për 4-5 persona

  • 4-5 peshq mesatarë;
  • 1 kg patate;
  • 4-5 karrota të mëdha;
  • 2 kokrra limon;
  • Kripë;
  • Piper;
  • Vaj ulliri.

Përgatitja

Pastroni peshkun dhe e kriposni brenda dhe jashtë 2 orë para përgatitjes dhe më pas e vendosni në frigorifer të mbështjellë me qese kuzhine. Prisni patatet në copa të mëdha dhe të njëjtën gjë bëni edhe me karrotat, më pas, në një tas i rregulloni me kripë dhe piper të zi të bluar. Pasi ka kaluar koha e duhur, merrni peshkun dhe vendoseni në tepsi të madhe, dhe më pas shtoni në të patatet dhe karrotat. Prisni limonin në feta mesatare dhe vendosini sipër peshkut dhe perimeve. Në fund e spërkasni me vaj ulliri. E mbështillni tepsinë me letër alumini dhe e vendosni në furrë. Pasi peshku dhe perimet kanë arritur në gjysëm pjekje nga avulli i krijuar nga letra e aluminit, e hiqni në mënyrë që peshku dhe perimet të marrin një skuqje në sipërfaqe. Ju këshillojmë që të përdorni peshkun “koce”.

Ju befte mire!

Foto burimi: Revista shije

Lexoni edhe: Efektet e konsumit te peshkut ne shtatzani tek hiperaktiviteti i femijes

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Katër përfitime unike shëndetësore të...

Shumë njerëz nuk dinë ku ta kategorizojnë misrin: A është një perime, apo karbohidrat? Dhe a është në të vërtetë i mirë për ju? Teknikisht, misri është anëtar i gjithë...

A janë të shëndetshme kokoshkat?

Kokoshkat shihen si një zgjedhje e mirë për vaktet e ndërmjetme. Por a janë kokoshkat në të vërtetë të shëndetshme? Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur, çdo...

A shkakton humbje të flokëve...

Nëse dieta keto është "e shëndetshme", kjo është e diskutueshme. E krijuar fillimisht për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga konfiskimet epileptike, dieta është bërë një trend i humbjes së...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të shijshme, veçanërisht në kulmin e prodhimit të tyre, pjeshkët ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore. Këtu janë tetë arsye pse duhet t'i konsumoni. Pjeshkët ndihmojnë tretjen Një pjeshkë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X