Si të përgatisim gliko kungulli?

0 0

Jemi në sezonin e kungujve të ëmbël dhe recetat që mund të përgatisim me to janë të shumta. Më poshtë, po ju sjellim recetën e glikosë.

Përbërësit:

1 kungull i ëmbël – 1 kg pasi është pastruar (i sezonit të vjeshtës)

2 litra ujë të ftohtë

1 lugë gjelle gërqele

Për sherbetin:

700 gramë sheqer

300 mililitra ujë

Përgatitja:

E presim kungullin në copa dhe e pastrojmë nga lëkura. Më pas e presim në kubikë ose në formën e dëshiruar me anë të prerëses së kuzhinës.

Ndërkohë në një tas shtojmë dy litra ujë dhe 1 lugë gjelle gëlqere. I trazojmë mirë, që gëlqerja të tretet në ujë. Më pas vendosim aty copat e kungullit dhe i lëmë përreth 2 orë ose 2 orë e gjysmë.

E heqim kungullin nga uji me gëlqere dhe e shplajmë shumë mirë, derisa të sigurohemi që është i pastër pa asnjë gjurmë të gëlqeres.

Në një tenxhere hedhim sheqerin dhe ujin për sherbet. I trazojmë mirë dhe i lëmë në zjarr të ngadaltë derisa përzierja të marrë një trajtë shurupi. I lëmë në zjarr të ngadaltë bashkë me kungujt. Herë pas here, me kujdes heqim shkumën që mund të nxjerrin.

I lëmë të ziejnë afërsisht 15-20 minuta. Megjithatë, mund ta kontrollojmë nëse kungulli është bërë mjaftueshëm.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Po sikur të bëj jashtëqitje...

Frika nga dhimbja gjatë lindjes zakonisht kryeson listën e frikërave të çdo nëne shtatzënë. Por ekziston një frikë tjetër e zakonshme që fshihet në dhomën e lindjes – të defekoni...

Përgatitja e bukës së misrit...

Shumë e përdorur dikur për mungesë të mundësive të tjera, ndërsa sot për nostalgji e preferencë, buka e misrit është ndër gatimet tipike shqiptare. E pëlqyer jo vetëm nga vendasit,...

Ngjarja makabre e vrasjes së...

Një ngjarje shumë e rëndë, makabre, ka ndodhur pasditen e djeshme në Fier, ku një 38-vjeçar ka rrëmbyer fëmijën e fqinjit, e ka vrarë dhe e ka groposur në shtëpinë...

Si të përgatisim byrek me...

Përbërësit: Për brumin: 2 gota miell pak ujë Për mbushjen 1 kungull i ëmbël 0.5 litër qumësht 3 kokrra vezë 20 gramë gjalpë 1 majë lugë kafe kripë 1 lugë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X