Goditja në tru parandalohet me më shumë yndyrna bimore e më pak shtazore

0 0

Dihet se edhe ushqimi luan një rol themelor në uljen e rrezikut për të pësuar goditje në tru. Por cilat ushqime të zgjidhni? Një studim i fundit nga spitali “Brigham and Women” në Massachusetts, i paraqitur në takimin vjetor të sesioneve shkencore të Shoqatës Amerikane të Zemrës, zbuloi se yndyrnat dhe vajrat me bazë bimore kanë një efekt të shëndetshëm në parandalimin e rreziqeve të goditjes në tru.

Kërkimi zgjati gati 30 vjet

Pjesëmarrësit, nga të cilët 63% ishin gra, u ndoqën për më shumë se 27 vjet, përmes një sondazhi mbi zakonet e të ngrënit çdo katër vjet. Fillimisht asnjë nga më shumë se 100,000 vullnetarët nuk vuante nga sëmundje kardiovaskulare.

Rezultatet:

Gjatë kontrolleve periodike, ekipi i studiuesve vërejti se:

– Rreziku për të pasur një goditje në tru është ulur me 12% te ata që kishin konsumuar sasinë më të madhe të yndyrave bimore dhe të poli-pangopura sesa ata që kishin konsumuar më pak;

– Yndyrnat bimore përfshinin gjithashtu vajin e ullirit, sojën, luledielli dhe vajin e misrit.

Efekti negativ i yndyrave shtazore u rikonfirmua

Grupi i studimit zbuloi gjithashtu se në mesin e pjesëmarrësve që konsumonin sasinë më të madhe të yndyrave me bazë shtazore (mish ose salçiçe), rreziku i goditjes në tru ishte 16% më i lartë se ata që konsumonin më pak. Me një përjashtim: produktet e qumështit. Për momentin, në fakt, yndyrnat që rrjedhin nga produktet e qumështit, si djathi, gjalpi, qumështi, akullorja dhe kremi, nuk janë shoqëruar me probabilitet më të lartë për goditje në tru.

Është lloji i yndyrës dietike dhe jo sasia totale e konsumuar që ndikon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, përfshirë goditjen në tru.

Lexo edhe: Yndyrat më të rrezikshme se sheqeri për diabetin






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Oraret e gjumit dhe ushqyerjes...

Orari i duhur i gjumit të foshnjës mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës dhe gjatë dremitjeve të ditës. Kjo faqe ka shembuj të orareve të...

Orari i gjumit për fëmijën...

Disa fëmijë 14 muajsh janë ende duke bërë dy dremitje, megjithëse shumë prej tyre do të kalojnë në vetëm rreth kësaj moshe. Por ky moment mund të marrë kohë edhe...

Oraret e gjumit të fëmijës...

Fëmijët e vegjël 31 deri në 35 muaj kanë filluar të qëndrojnë zgjuar për periudha më të gjata kohore. Disa po ndalojnë dremitjen. Tranzicioni nga dremitja mund të zgjasë shumë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X