Oraret e gjumit dhe ushqyerjes së fëmijës në varësi të moshës dhe ushqyerjes (me gji ose formulë)

0 0

Orari i duhur i gjumit të foshnjës mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejë më mirë gjatë natës dhe gjatë dremitjeve të ditës. Kjo faqe ka shembuj të orareve të gjumit, duke përfshirë ushqimet për foshnjat dhe të vegjlit në mosha të ndryshme. Megjithatë, është e rëndësishme të dini se nuk ka një orar të vetëm që funksionon për çdo fëmijë. Përdorni këto si një udhëzues për të gjetur orarin e duhur për fëmijën tuaj!

Çfarë moshe mund ta vendosni fëmijën tuaj në një program?

Ju mund ta vendosni fëmijën tuaj në një orar gjumi pothuajse që nga lindja, por është e rëndësishme të mos jeni shumë të rreptë derisa fëmija juaj të jetë të paktën 6 muajsh. Të porsalindurit duhet të hanë dhe të flenë sipas kërkesës për të mbështetur një periudhë të shpejtë rritjeje dhe zhvillimi.

Edhe nëse fëmija juaj është i vogël, ju mund ta vendosni atë në një orar të bazuar kryesisht në “hapësirat mes gjumit”. Kjo është sasia e kohës midis periudhave të gjumit, duke përfshirë kohën midis dremitjeve dhe mes dremitjes së fundit dhe orarot të fundit ë gjumit në darkë.

Shembull i orareve të gjumit dhe të ushqyerjes së foshnjës sipas moshës

Mbani mend se oraret e të porsalindurve në përgjithësi janë shumë më të ndryshueshme sesa oraret e fëmijëve më të mëdhenj. Një foshnjë mesatarisht nuk mund të ketë një orar fiks deri në moshën 6 muajshe, megjithëse disa janë natyrshëm më të parashikueshëm se të tjerët.

Oraret e të porsalindurve

Të porsalindurit kanë nevojë për 14 deri në 17 orë gjumë në një periudhë 24-orëshe dhe mund të qëndrojnë zgjuar 1-2 orë, mesatarisht. Një orar i hershëm i gjumit nuk formohet mesatarisht deri në moshën 8-12 javëshe. Para kësaj, do të dëshironi të mbani kohën e gjumit më vonë rreth orës 21:00 ose 22:00 si ju. Përndryshe, fëmija juaj mund ta fillojë ditën shumë herët.

Ngatërrimi i ditës dhe natës së të porsalindurit

Oraret e bebeve

Foshnjat 4 deri në 10 muaj kanë nevojë mesatarisht 14 orë gjumë në ditë me 11-12 orë natën dhe 2-3 orë gjatë ditës. Shumë foshnje rrallojnë ushqimin gjatë natës në këtë moshë, por kjo ndryshon në varësi të faktit nëse ju ushqeni me gji apo me formulë. Çdo orar më poshtë do të diskutojë se çfarë të prisni nga foshnjat në atë moshë.

Oraret për fëmijë të vegjël

Fëmijët e vegjël kanë nevojë për 13-14 orë gjumë në ditë me 10-12 orë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës. Mosha mesatare për të kaluar në vetëm dremitje është 15-18 muajsh, por edhe shumë fëmijë 13-14 muajsh do ta bëjnë këtë. Dhe, mosha mesatare për të ndaluar dremitjen është 3-4 vjeç.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X