Shkaqet e obezitetit, një molekulë mund ta mbajë nën kontroll

0 0

Një zbulim shkencor tregon, edhe një herë, se shkaqet e obezitetit lidhen me ushqyerjen e pashëndetshme dhe një mënyrë jetese sedentare: në prani të një stili jete të pashëndetshme, nxitet një mekanizëm i fshehtë që çon në shtim në peshë, me një substancë që ndryshon metabolizmin e energjisë së qelizave, duke nxitur mbipeshën. Sidoqoftë, duket se një përbërje kimike është në gjendje të ngadalësojë këtë proces.

Një yndyrë e dëmshme në dietë

Zbulimi vjen nga një studim i kryer nga Universiteti i Kalifornisë në Irvine, botuar në revistën shkencore “Embo Molecular Medicine”. Ekspertët kanë identifikuar një molekulë që mund të kundërshtojë shkaqet e obezitetit duke vepruar në mitokondri, organe të vogla brenda qelizave të trupit që veprojnë si “motori energjetik” i vetë qelizave. Gjithçka fillon nga një dietë e pasur me yndyrna, sheqerna dhe kalori të thjeshta: në veçanti, dieta “perëndimore” e ulët në fibra, vitamina dhe karbohidrate komplekse përmban një sasi të konsiderueshme palmitate, një yndyrë që shkakton mosfunksionim metabolik duke shkaktuar ndarje të tepërt të mitokondrive. Me fjalë më të thjeshta, gjenerohen mitokondri më të vogla dhe më pak efikase. Kjo rezulton në një ndryshim të aktivitetit metabolik, me një konsum më të ulët të yndyrës dhe kalorive. Nga ana tjetër, substancat toksike të lidhura me rezistencën ndaj insulinës rriten.

Efektiviteti i një molekule

Studimi u krye në laborator mbi derrat gini, të cilëve iu dha një molekulë e veçantë e aftë për të rimodeluar mitokondri nëduke përdorur një molekulë të vogël. Emri i kësaj substance është Sh-bc-893 dhe është në gjendje të përmbysë procesin që është një nga shkaqet e obezitetit. Në fakt, pavarësisht se derrat gini vazhduan të ndiqnin një dietë të gabuar, të pasur me yndyrë dhe kalori, Sh-bc-893 ishte në gjendje të korrigjojë sëmundjen metabolike. Prandaj, kjo substancë mund të jetë ilaçi që parandalon mosfunksionimin e mitokondrive në mëlçi, tru dhe ind dhjamor. Me pak fjalë, mund të jetë një trajtim premtues për menaxhimin e obezitetit.

Sidoqoftë, baza e obezitetit dhe mbipeshës mbetet stili i gabuar i të ngrënit, i pasur me yndyrna që ndryshojnë metabolizmin në nivelin e qelizave. Prandaj, që nga fëmijëria, është thelbësore të promovoni konsumin e frutave, perimeve, drithërave dhe peshkut.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X