“Nuk lejohet gjidhënia në këtë dhomë” vendimi i nënës së re në maternitet

0 0

Kur Meghan Koziel u bë gati për të shkuar në spital ku do të lindte, ajo mori me vete edhe një banderolë të cilën do ta vendoste te dera e dhomës së saj. Në të nuk shkruhej “Është vajzë”, por ishte në ngjyrën rozë, në gjyrën e ndërgjegjësimit kundër kancerit të gjirit dhe e bëri atë për të ndërgjegjësuar stafin e spitalit, të cilët mund ta pyesnin pse nuk po e ushqente me gji vogëlushen.

“Zonë ku nuk ushqehet me gji“, shkruhej në banderolë. “Fëmija im i mrekullueshëm do të ushqehet me formulë dhe kjo nuk do të ndikojë në të ardhmen e saj.”

Në moshën 26-vjeçare Koziel u diagnostikua me kancerin e gjirit. Ajo duhej të merrte disa vendime të vështira në një moshë kur shumë gra konsiderojnë amësinë. Ajo kishte një mastektomi të dyfishtë dhe ruajti pjellorinë e saj të ardhshme nëpërmjet rikthimit të vezëve. Kaloi shumë vshtirësi, përfshirë rënien e flokëve, humbi gjinjtë e më pas erdhi faza e rikuperimit, deri tek momenti kur priste vajzën e saj.

Koziel vendosi banderolën si një mënyrë për të lehtësuar dhe parandaluar bisedat e sikletshme që duhej të bënte ku t’i shpjegonte të gjithëve përse nuk do ta ushqente të bijën me gji. Por veprimi i saj ka shkaktuar biseda serioze në rrjetet sociale lidhur me kancerin e gjirit.

“Nëse do të ktheheshim pas në kohë tre vjet më parë kur u diagnostikova me kancer dhe do të më thoshin se do të kisha këtë ëngëll të çmuar që kam tani, do të kisha qeshur”, – tregon ajo.

Meghan thotë se është e vetëdishme që jo të gjitha gratë që kalojnë kancerin mund të bëhen nëna siç ajo u bekua. Megjithatë, nga metodat in vitro, adoptimi, kujdesi për një fëmijë në nevojë ka gjithmonë një mënyrë për t’u bërë nënë shprehet ajo.

Lexo edhe: Gjidhenia ne publik nuk ka lidhje me seksualitetin, mesazhi i modeles


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X