Kur duhet ta shtrydhim gjirin

0 0

Gjidhënia është një proçes që shoqërohet edhe nga disa vështrësi të caktuara, dhe në disa raste nevojitet shtrydhja e gjirit me anën e një pompe ose me anën e dorës. Sipas shefit të neonatologjisë së maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” Spiro Damo, rastet kur gruaja duhet të shtrydhë gjirin me pompë janë ato më poshtë.

Rastet kur nëna duhet të shtrydhë gjirin me pompë:

• Kur shfaqet fryrja e gjinjve, nëse i porsalinduri nuk thith shumë fort dhe shpesh;
• Në pritje që fëmija të mësojë të thithë kur gjinjtë e nënës janë të sheshtë ose të futur nga brenda;
• Kur fëmija nuk pozicionohet siç duhet në gji;
• Kur fëmija nuk koordinon mirë thithjen me gëlltitjen;
• Kur fëmija nuk është në gjendje të thithë si pasojë e një sëmundje apo peshe të vogël;
• Për të parandaluar fryrjen e gjinjve apo mpiksjen e qumështit, kur nëna është në punë dhe detyrohet të tejkalojë një vakt të fëmijës;
• Kur gjinjtë janë të çarë, të dhimbshëm apo kanë një problem tjetër;
• Kur fëmija tejkalon një vakt sepse është në gjumë ose i ngopur.

Lexoni edhe: Si edhe sa shpesh duhet te shtrydhim gjirin?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X