Kur duhet ta shtrydhim gjirin

0 0

Gjidhënia është një proçes që shoqërohet edhe nga disa vështrësi të caktuara, dhe në disa raste nevojitet shtrydhja e gjirit me anën e një pompe ose me anën e dorës. Sipas shefit të neonatologjisë së maternitetit “Mbretëresha Geraldinë” Spiro Damo, rastet kur gruaja duhet të shtrydhë gjirin me pompë janë ato më poshtë.

Rastet kur nëna duhet të shtrydhë gjirin me pompë:

• Kur shfaqet fryrja e gjinjve, nëse i porsalinduri nuk thith shumë fort dhe shpesh;
• Në pritje që fëmija të mësojë të thithë kur gjinjtë e nënës janë të sheshtë ose të futur nga brenda;
• Kur fëmija nuk pozicionohet siç duhet në gji;
• Kur fëmija nuk koordinon mirë thithjen me gëlltitjen;
• Kur fëmija nuk është në gjendje të thithë si pasojë e një sëmundje apo peshe të vogël;
• Për të parandaluar fryrjen e gjinjve apo mpiksjen e qumështit, kur nëna është në punë dhe detyrohet të tejkalojë një vakt të fëmijës;
• Kur gjinjtë janë të çarë, të dhimbshëm apo kanë një problem tjetër;
• Kur fëmija tejkalon një vakt sepse është në gjumë ose i ngopur.

Lexoni edhe: Si edhe sa shpesh duhet te shtrydhim gjirin?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X