loading

Gliko fiku te eger

0 0

Përbërësit

 • 1 kg fiq të vegjël të egër;
 • 1.2 kg sheqer;
 • 4 filxhanë caji me ujë;
 • Aromë vanilje;
 • Bajame pa lëkurë;
 • Lëngu i ½ kokrre limoni.

Përgatitja

 1. Hapi i parë që duhet të bëni është të prisni me anën e një thike bishtin e fikut dhe më pas të hapni poshtë tij një vrimë të vogël në mënyrë që të vendosni brenda bajamen.
 2. I zieni fiqtë brenda një tenxhere me ujë të bollshëm për rreth 15 minuta dhe më pas i kulloni. I vendosni sërish në një tenxhere me ujë të ftohtë dhe më pas i leni në ujë për 24 orë duke ja ndërruar shpesh ujin (3-4 herë).
 3. I shtrydhni që t’ju dalë uji i tepërt dhe më pas i vendosni brenda copën e bajames, duke i vendosur sipër një cope për të kulluar ujin.
 4. Vendosni në zjarr tenxheren me ujë dhe sheqerin dhe e trazoni derisa të shkrijë sheqeri plotësisht. E lini të ziejë rreth 10 minuta dhe më pas shtoni vaniljen dhe fiqtë, i lini 15 minuta në zjarr sa të lidhet sherbet, fikni zjarrin dhe më pas e mbuloni tenxheren me një copë. E lini të pushojë për 24 orë.
 5. E vendosni përsëri tenxheren në zjarr që të trashët sherbet, shtoni lëngun e limonit, dhe më pas kontrolloni fiqtë. Nëse kanë zier i largoni me anën e një luge me vrima duke e lënë sherbetin edhe pak në zjarr në mënyrë që të lidhet. Recelin, ashtu sic është i ngrohtë e hidhni në vazo me kapak dhe e lini përmbys për një natë.

Lexoni edhe: Perfitimet e fikut per femijen tuaj 

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Katër përfitime unike shëndetësore të...

Shumë njerëz nuk dinë ku ta kategorizojnë misrin: A është një perime, apo karbohidrat? Dhe a është në të vërtetë i mirë për ju? Teknikisht, misri është anëtar i gjithë...

A janë të shëndetshme kokoshkat?

Kokoshkat shihen si një zgjedhje e mirë për vaktet e ndërmjetme. Por a janë kokoshkat në të vërtetë të shëndetshme? Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur, çdo...

A shkakton humbje të flokëve...

Nëse dieta keto është "e shëndetshme", kjo është e diskutueshme. E krijuar fillimisht për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga konfiskimet epileptike, dieta është bërë një trend i humbjes së...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të shijshme, veçanërisht në kulmin e prodhimit të tyre, pjeshkët ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore. Këtu janë tetë arsye pse duhet t'i konsumoni. Pjeshkët ndihmojnë tretjen Një pjeshkë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X