Fëmija bën naze në ushqim, si ta përballoni me qetësi?

0 0

Nuk janë të paktë fëmijët që para vaktit të tyre fillojnë të shprehin inat në tavolinë, që nga marrja e gjirit deri në kohën e kopshtit. Ata kthejnë kokën, shtrëngojnë buzët për të refuzuar ushqimin, shpesh ngrihen nga karriget e tyre duke vrapuar nëpër shtëpi. Me pak fjalë, për shumë familje, koha e vaktit bëhet burim ankthi dhe stresi, kur duhet të përfaqësojë, që në vitet e para të jetës së një fëmije, një mundësi për të qenë bashkë dhe për të ndarë kënaqësinë e ushqimit.

Këshilla të ekspertëve

Tekat e fëmijëve në tavolinë nuk janë për t’u nënvlerësuar, sepse nëse trajtohen në mënyrë të gabuar mund të çojnë në një marrëdhënie jo korrekte me ushqimin, gjë që mund të çojë në probleme të tilla si mbipesha, obeziteti apo edhe çrregullime të të ngrënit.

Është një çështje e rëndësishme, të cilën e kanë trajtuar edhe studiuesit e Universitetit të Kentakit, duke u dhënë familjeve një sërë sugjerimesh mbi sjelljet që duhen shmangur dhe rregullat që duhen ndjekur. Para së gjithash, është mirë të kujtojmë se në perëndim fëmijët nuk janë të rrezikuar nga kequshqyerja, falë disponueshmërisë së ushqimit. Në kufi ata rrezikojnë të ushqehen tepër ose të ushqehen gabim, sepse familjet shumë shpesh kënaqin tekat e tyre në tryezë.

Gabimet që nuk duhen bërë

Prandaj, ndalohet vrapimi nëpër shtëpi pas fëmijës me pjatë, për ta lejuar të hajë duke luajtur në dhomën e tij ose ta ushqeni ndërsa është ulur para televizorit. Vendi për marrjen me vetëdije dhe shijimin e ushqimit është tavolina, së bashku me pjesën tjetër të familjes. Prandaj, nga heqja e gjirit duhet të jetë e qartë se, nëse nuk hani ulur, nuk do të keni asgjë deri në vaktin e radhës: padyshim që në këtë proces edukativo-arsimor duhet të përfshini edhe gjyshërit dhe dadot, duke i shpjeguar se nuk duhet t’i kalojnë meze të vogla fëmijës çdo orë “që të ketë diçka në bark”.

Duhet të shmanget edhe humbja e durimit kur fëmija sillet keq në tavolinë, sepse do t’i thuhej se, në një farë mënyre, është ai që ka fituar dhe se prindërit janë në prag të heqjes dorë. As për të përgatitur menu të veçanta për të, i cili duhet të mësohet me vaktin e pjesës tjetër të familjes. Është gjithashtu e rëndësishme të shmangni shantazhet si “nëse nuk ha do të thotë se nuk më do”, ose të propozoni shpërblime dhe lodra nëse mbaron gjithë pjatën.

Josheni atë me kënaqësinë e ushqimit

Qëllimi duhet të jetë të mësojmë fëmijën të ulet në tryezë me të tjerët, duke vlerësuar kënaqësinë e ushqimit si mënyrën e duhur të rritjes, që nga marrja e gjirit. Mënyra më e mirë për ta edukuar të voglin tuaj për të ngrënë siç duhet është të përgatisni të njëjtën menu për të gjithë familjen, për aq kohë sa është e përshtatshme për fëmijët.

Zgjedhja e duhur, sipas ekspertëve, është ofrimi i porcioneve të vogla të ushqimeve me vlera ushqyese, shumëngjyrëshe dhe të shëndetshme.

Rregulla dhe durim

Është thelbësore ta inkurajoni fëmijën të eksperimentojë me shije të reja, pa u shqetësuar nëse nuk i pëlqejnë ato në fillim. Ekspertët sigurojnë se i vogli mund të provojë 10 deri në 15 herë një pjatë që nuk e ka shijuar kurrë, përpara se të kuptojë se i pëlqen shumë. Mos u dorëzoni dhe mos u zhgënjeni, por inkurajojeni atë edhe nëse kërkon vetëm një kafshatë.

Së fundi, për t’i ndihmuar fëmijët të ushqehen mirë duke shmangur tekat në tavolinë, disa këshilla janë të dobishme: përpiquni të kufizoni pijet para vaktit, planifikoni kohën e ushqimit në vend që t’i lejoni të hanë gjatë gjithë ditës. Së fundmi, prindërit duhet të kujtojnë se edhe ne jemi model në tavolinë, sepse të vegjlit mësojnë të hanë duke eksperimentuar me ushqime të reja dhe duke u ulur për të konsumuar së bashku në familje.

Nëse një fëmijë rezulton të jetë jashtëzakonisht selektiv në tryezë edhe pas moshës 5 vjeçare, kur duhet të kapërcehet mosha e neofobisë (pra dyshimi për një ushqim të ri), është më mirë të flisni me pediatrin: mund të jetë treguesi i një problemi tjetër.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X